Jeszcze nie zaczęło się lato, a w sprzedaży biur podróży pojawiły się już wyjazdy zimowe. Kuszą promocjami, ale i tak trzeba się przygotować na duży wydatek.
Pojawiły się już pierwsze oferty wyjazdów jesienno-zimowych, chociaż wielu klientów jeszcze nie podjęło decyzji, gdzie spędzić nadchodzące wakacje.
– W najbliższych dniach chcemy rozpocząć sprzedaż wycieczek samolotowych do najpopularniejszych kierunków słonecznych – wyjaśnia Magda Plutecka-Dydoń z Neckermanna.
Od miesiąca biuro proponuje już narciarskie wyjazdy do najbardziej znanych europejskich kurortów.
W Triadzie oferta w tropikach jest dostępna od maja, a w Itace od 1 czerwca.
Wkrótce zimowe propozycje przedstawią następni touroperatorzy, w tym Exim Tours.
– Katalog chcemy wydać na przełomie czerwca i lipca. Na razie nie dostrzegamy większego zainteresowania wylotami zimowymi. Klienci poszukują dobrych ofert na lato – mówi Piotr Czorniej z Exim Tours.
Podobnie uważają inni touroperatorzy. Zapewniają, że wyniki w pierwszych dniach od uruchomienia oferty zimowej nie różnią się od wyników z analogicznego okresu w 2008 roku, kiedy nikt nie mówił o kryzysie.
– W naszym przypadku wyniki są nawet lepsze – zauważa Jacek Dąbrowski, dyrektor finansowy i ds. relacji inwestorskich w Triadzie.
Magnesem przyciągającym są promocje, na które mogą liczyć klienci rezerwujący zimowe wyjazdy z dużym wyprzedzeniem. Triada proponuje do 35 proc. rabatu na kierunki tropikalne, gwarancję niezmienności ceny (gratis) oraz niską zaliczkę w wysokości 5 proc. wartości rezerwacji. Upustami kuszą Itaka i Neckermann.
– Klienci mogą oczekiwać nawet do 40 proc. zniżki – wyjaśnia Piotr Henicz z Itaki.
Dzięki temu klienci mają szansę mniej odczuć podwyżki cen zimowych wyjazdów, spowodowane wzrostem kursów głównych walut.
– Ceny są wyższe średnio o 10–15 proc. Na dalszych kierunkach różnica dochodzi do 20 proc. – mówi Piotr Henicz.
Poza tym biura jak co roku kuszą nowościami.
– Do naszych flagowych produktów, czyli Wenezueli, Kuby, Dominikany, Egiptu, Tunezji i Maroka, dołączyła Tajlandia. Zrezygnujemy z Meksyku – mówi Piotr Czorniej.
Itaka proponuje przeloty na Goa czarterem, dzięki czemu cena spadła nawet o 3 tys. zł. Oprócz tego biuro proponuje więcej wylotów z polskich portów na Wyspy Kanaryjskie.
– Nasze nowe kierunki to Brazylia, Indie, Nepal, Tajlandia i Teneryfa. Największym powodzeniem cieszą się Kuba, Sri Lanka, Teneryfa oraz Egipt – wymienia Jacek Dąbrowski.
Średnia cena rezerwacji zimowej oscyluje w granicach 4,5 tys. zł od osoby, a w przypadku Egiptu wynosi niecałe 2,7 tys. zł.
W Neckermannie znajdziemy szerszą ofertę rodzinną ze zniżkami dla najmłodszych i karnetami w cenie oraz skiopening, czyli imprezę otwarcia sezonu narciarskiego w Austrii.
– Proponujemy więcej ośrodków oferujących skipassy w cenie wyjazdu i rozszerzyliśmy ofertę w Egipcie – mówi Magda Plutecka-Dydoń z Neckermanna.