PKO BP, ING Bank Śląski, MultiBank i Bank Millenium podniosły w ostatnim czasie ceny swoich usług. Niedługo drożej będzie też w Pekao SA i w Banku Zachodnim WBK, choć w tym ostatnim będą też obniżki. Najczęściej w górę idą opłaty za prowadzenie konta, wypłatę pieniędzy z obcych bankomatów czy korzystanie z kart.

Zdaniem Agnieszki Majchrzak z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, mamy do czynienia z działaniami, które nie są zabronione. Jak powiedziała, dopóki nie mają one charakteru uzgodnionego porozumienia pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorcami, nie można ich uznać za zmowę cenową.

"Od zmów cenowych należy odróżniać naśladownictwo cenowe, tzw. zachowania pararelne. Wynikać one mogą z polityki handlowej przedsiębiorców, którzy cenę oferowanych przez siebie produktów lub usług ustalają w oparciu o analizę cen konkurencji" - zaznaczyła.

PKO BP podniósł od maja miesięczną opłatę za prowadzenie rachunku Superkonto

PKO BP, który prowadzi ponad 6,3 mln ROR-ów (dane na koniec marca 2009 r.), podniósł od maja miesięczną opłatę za prowadzenie rachunku Superkonto z 5,40 zł do 6,90 zł. Więcej kosztuje też opłata za przelew na rachunek w innym banku składany w oddziale - wzrost z 4 zł do 5 zł.

Jak poinformowała Monika Floriańczyk z Zespołu Prasowego PKO BP, bank zdecydował się na podwyżki, by dostosować stawki do obecnych warunków na rynku oraz własnych kosztów.

"Jest to pierwsza istotna zamiana taryfy od ponad trzech lat. W ciągu tego czasu na rynku rosły ceny usług, których PKO BP jest odbiorcą, a opłaty za usługi świadczone klientom nie zmieniały się. W tym czasie wprowadziliśmy wiele udogodnień dla klientów, m.in. odmiejscowienie obsługi, co było możliwe dzięki zakończeniu prac nad zintegrowanym systemem informatycznym" - wyjaśniła.

Na podwyżki zdecydował się bank ING

Na podwyżki zdecydował się także bank ING; opłata za prowadzenie konta Standard rośnie z 7 zł do 8 zł miesięcznie. Bank wprowadził także opłatę dla rachunku Student; przed podwyżkami bezpłatne, a od 29 kwietnia opłata wynosi 2 zł na miesiąc.

ING zwiększył też opłaty dla klientów, którzy korzystając z kart, nie zapłacą więcej za zakupy niż 100 zł miesięcznie. Wówczas za użytkowanie kart opłata wzrośnie, w zależności o rodzaju konta, z 1,5 zł do 3 zł i z 4 do 6 zł.

Jak wyjaśnił Roman Jędrkowiak, dyrektor odpowiedzialny za marketing, decyzja o zmianach jest wynikiem analizy kosztów. Na koniec I kwartału 2009 roku ING Bank Ślaski prowadził 1 mln 356 tys. ROR-ów.

Od mają podrożały usługi w MultiBanku

Od mają podrożały także usługi w MultiBanku, który prowadzi 411,6 tys. rachunków indywidualnych i firmowych (dane na koniec kwietnia 2009). Za rachunki standardowe MultiKonto w taryfie Active klienci płacą miesięcznie o 2,5 zł drożej, czyli 9,5 zł. Opłata jest zwracana, jeśli średniomiesięczne wpływy na rachunek wynoszą minimum 2,5 tys. zł lub wartość ulokowanych środków wáMultiBanku na wszystkich rachunkach bezpośrednio powiązanych z MultiKontem wynosi minimum 20átys. zł.

Wzrosły też opłaty za rachunki w taryfie Classic z 15 zł na 19,5 zł, a w taryfie Intensive z 40 zł na 49,5 zł. W obu przypadkach opłata jest zwracana, jeśli środniomiesięczny obrót na koncie wynosi 8 tys. (Classic) i 12 tys. (Intensive) lub kiedy klient na rachunkach w banku ma saldo w wysokości 100 tys. (Classic) lub 200 tys. (Intensive).

W Banku Millennium podwyższona została opłata za korzystanie z karty debetowej - z 15 zł na 20 zł rocznie. Liczba rachunków klientów indywidualnych (jedynie konta w złotówkach, bez kont oszczędnościowych) prowadzonych przez bank to ponad 1,4 mln.Zmiany w swojej ofercie szykuje Bank Zachodni WBK

Zmiany w swojej ofercie szykuje Bank Zachodni WBK. Od lipca za Konto 24 opłata wyniesie 7,5 zł; obecnie jest to 6 zł. Natomiast na obniżkę liczyć mogą posiadacze rachunku Konto Prestiż - miesięcznie zamiast 16 zł zapłacą od lipca o 1 zł mniej. Potanieją także koszty przelewu internetowego na inny rachunek; klienci Konto 24 zapłacą 50 gr zamiast 1 zł. Od lipca zmienią się również opłaty za korzystanie z bankomatów z sieci Millennium - nastąpi obniżka z obecnych 5 zł do 1 zł; za korzystanie z pozostałych bankomatów opłata to 5 zł. BZ WBK prowadzi niespełna 2 mln kont.

Zmiany w swojej taryfie przygotowało Pekao SA

Zmiany w swojej taryfie przygotowało także Pekao SA. Nie dotyczą one jednak wprowadzonej w marcu tego roku nowej linii rachunków Eurokonto.

Jak poinformowała Anna Papka záBiura Relacji z Mediami i Komunikacji Zarządu banku, zmiany obejmą od czerwca wcześniejszą grupę rachunków Eurokonto, w tym "starych" Eurokont banku Pekao SA oraz tych, które zostały przeniesione z Banku BPH, po fuzji Pekao z wydzieloną częścią Banku BPH.

Opłaty za prowadzenie "starych" Eurokont Banku Pekao (Eurokonto, Eurokonto Plus, VIP, Akademickie, Junior, OK) pozostaną bez zmian. Opłaty za prowadzenie Eurokont "stare BPH" zostaną podniesione o 1,04 zł za każde i wyniosą: Eurokonto Niebieskie 7,99 zł, Eurokonto Srebrne 10,99 zł, Eurokonto Max 13,99 zł.

"Nie ulegną zmianie opłaty za najbardziej popularne wśród klientów operacje, m.in. zlecenia stałe, przelewy realizowane za pośrednictwem usługi PekaoInternet czy wypłaty gotówki z bankomatów własnych banku i sieci Euronet. Ponadto pakiety Eurokonto zostaną wzbogacone o bezpłatną realizację poleceń zapłaty - opłata za tę usługę zostanie od 1 czerwca zniesiona" - wyjaśniła Papka.

Więcej natomiast zapłacą klienci "starych" Eurokont za wypłatę z obcych bankomatów. Na koniec 2008 r. Bank Pekao SA prowadził ponad 3,9 mln rachunków klientów detalicznych.

UOKiK podkreśla, że banki, wprowadzając podwyżkę swoich usług, powinny dać klientom czas na przeanalizowanie nowych warunków oraz ewentualne wypowiedzenie umowy, tak aby nie objęły ich zmiany. "Ważne, by konsumenci uważnie czytali korespondencję otrzymywaną od swojego banku, która może zawierać informację o zmianie ceny usługi oraz zapoznawali się z tabelą opłat i prowizji" - zaznaczyła Majchrzak.