Jak korzystać z zasady jednego okienka przy zakładaniu firmy

autor: Krzysztof Tomaszewski28.04.2009, 03:00

Nowe przepisy dotyczące rejestrowania w urzędach gmin lub miast działalności gospodarczej przez osoby fizyczne lub zmieniania jej zakresu obowiązują od 31 marca tego roku. Rozwiązania te określane są jako tzw. zasada jednego okienka.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (8)

 • gmw(2010-08-02 09:19) Zgłoś naruszenie 00

  bez regonu nie można otworzyć konta bankowego - kilka dni/tygodni w plecy

  Odpowiedz
 • wmg(2010-01-22 23:50) Zgłoś naruszenie 00

  świetnie hl , tylko jak wziac pozyczke na firme bez regonu?

  Odpowiedz
 • HL(2009-05-11 09:43) Zgłoś naruszenie 00

  Pomijacie jeden aspekt sprawy: jak już złożycie wniosek, to możecie choćby od zaraz rozpocząć działalność. Nie musicie czekać na przydzielenie REGONU, czy rejestrację w ZUS. Poza tym, 1 okienko działa pod warunkiem, że macie wszystkie papiery.

  Odpowiedz
 • Yack(2009-05-05 18:24) Zgłoś naruszenie 00

  Prowadzę działalność w m.in. w zakresie ubiegania się o dofinansowanie i założenie działalności gospodarczej. Wszystkie formalności (Wniosek do urzędu pracy + dokumenty do lokalu + wniosek o wpis do ewidencji + US + ZUS ) zajmują mi około miesiąca. Wszystkie formalności w US + ZUS załatwiam w przeciągu 1 godziny. Czyli generalnie nie jest źle.

  Odpowiedz
 • stan(2009-05-05 10:12) Zgłoś naruszenie 00

  Pomysł świetny, realizacja fatalna. Aby 1 okienko mogło efektywnie i wygodnie (dla nas) funkcjonować powinno się w Urzędzie Gminy wprowadzić system komputerowy automatycznie przydzielający np. REGON. Tego nie ma i nie będzie. Urzędowi pozostaje wysłanie pocztą naszego wniosku o wpis do regonu a nam czekanie na to aż z regonu odeślą wniosek z przydzielonym numerem. Czekanie na nr regon trwa ok. 3 tygodni a bez niego niewiele się da załatwić. Niezłe ułatwienie dla przedsiębiorców. Ktoś nie pomyślał. Jeśli jednak przedsiębiorca chciałby przyspieszyć cały proces może załatwić formalności na własną ręke czyli jeździć od urzędu do urzędu. Mnie problem sprawił przeklęty REGON ponieważ panie uznały że nie moga mi wydać zaświadczenia z numerem REGON ponieważ nie otrzymały odpowiedniego wniosku z gminy (oczywiście nie mogły tego poprzeć żadnym przepisem). Po krótkiej kłótni i tłumaczeniu że nie potrzebują żadnego wniosku bo stawiłem się osobiście (do czego mam prawo) więc ich uzasadnienia są bzdurą, otrzymałem ten upragniony numer REGON. Mój znajomy dostał REGON w inny sposób, pojechał do urzędu, powiedział że jest w trakcie rejestracji ale jego numer gdzieś zaginął (nie trzeba podawać powodu) i prosi o duplikat, załatwił sprawę bez kłótni w 10 min. Oby każdemu starczyło cierpliwości na załatwianie tego wszystkiego. Ech te tanie państwo ...

  Odpowiedz
 • Hej(2009-04-29 12:16) Zgłoś naruszenie 00

  1 okienko skonczcie z tymi bzdurami...

  Odpowiedz
 • obserwator(2009-04-28 14:40) Zgłoś naruszenie 00

  przed zmianami (przed 31 marca br.) kto chciał rozpocząć działalność to załatwiał wszystko w kilka godzin (wliczone stanie w kolejkach i dojazd bądź przejście pieszo od urzędu do urzędu), teraz to trwa jakieś 6-8 dni,tzn. jest to sredni czas po którym przedsiębiorca po złożeniu dostaje zaświadczenie o nadaniu REGON, przy czym czas trwania tej procedury dotyczy przedsiębiorcy w mieście (100tys. mieszkańców), natomiast wiadomo że czas ten może się wydłużyć w przypadku przedsiębiorców którzy mieszkają gdzieś na wsi -zapewne z przyczyn zależnych od poczty oraz z tego powodu że ewidencjach w małych gminach wnioski EDG1 nie są rozsyłane tego samego dnia tylko do 3dni od wydania zaświadczenia (przepisy na to zezwalają i ze względu na oszczędności na kosztach przesyłki- pamiętajmy że obecnie nie pobiera się opłat w ewidencjach działalności gosp. więc gminy oszczędzają)

  Odpowiedz
 • Hertzwald(2009-04-28 09:40) Zgłoś naruszenie 00

  Tak, szkoda tylko ze 8 kwietnia zakladalem swoja dzialalnosc, obszedlem 3 urzedy (i odwiedzilem 5 okienek) a calosc trwala 8 dni. '1 okienko' powinno sie nazywac '1 okienko MNIEJ' - bo jedyna zmiana w moim przypadku byla taka, ze nie musialem sie stawiac w GUSie. to wszystko.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane