Wartość rezydualna jest to cena, za jaką będziemy mogli sprzedać samochód po okresie leasingu. Z punktu widzenia klienta ma to zasadnicze znaczenie, ponieważ przekłada się bezpośrednio na wysokość raty leasingowej.

Zarządzanie flotą

Im mniejsza różnica pomiędzy ceną nowego samochodu a jego wartością po okresie leasingowania, tym niższy koszt długoterminowego wynajmu floty.

Z punktu widzenia dostawcy usług zarzadzania flotą (Car Fleet Management - CFM) jest istotne, aby zapewnić klientowi jak najpełniejsze informacje dotyczące czynników, które wpływają na wartość rezydualną pojazdów. Dzięki temu klient będzie mógł w pełni świadomie zadecydować o optymalnych dla niego warunkach współpracy z leasingodawcą.

Prognozowanie wartości rezydualnej stanowi znaczącą część pracy analitycznej każdej firmy CFM. Dane, które są znane od samego początku to wartość zakupu samochodu oraz wysokość przychodu w trakcie leasingu. Największym wyzwaniem stojącym przed analitykiem jest takie zapoznanie się z wszelkimi czynnikami, które wpływają na ten proces, aby zmienność wartości rezydualnej była jak najmniejsza.

W przypadku aut flotowych i firmowych utrata wartości w tym samym okresie jest większa niż w przypadku aut prywatnych. Decyduje o tym głównie większy przebieg. W Polsce firma EurotaxGlass's oferuje profesjonalne narzędzia do wyliczania wartości rezydualnych aut. Przy użyciu aplikacji Eurotax Forecast można określić wartość rezydualną w okresie od 6 miesięcy do 5 lat od daty zakupu auta. Narzędzie to można stosować dla wszystkich nowych samochodów osobowych, terenowych i dostawczych oferowanych na rynku polskim o ładowności do 3,5 ton.