W czerwcu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpocznie drugą w 2009 roku rundę konkursów na unijne dotacje dla przedsiębiorców. W pierwszych w tym roku konkursach przyjęła od firm 3,2 tys. wniosków o wsparcie o wartości 12 mld zł.
W czerwcu rozpocznie się drugi w tym roku konkurs na unijne dotacje na zakup infrastruktury badawczo-rozwojowej lub inwestycje związane z wzornictwem przemysłowym - deklaruje Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

3,2 tysiąca wniosków

Chodzi o działanie 4.2. w programie Innowacyjna Gospodarka. Będzie to jednocześnie pierwszy z drugiej rundy konkursów w 2009 roku. Pierwszą rundę przyjmowania wniosków od przedsiębiorców agencja właśnie zakończyła.
- Przyjęliśmy ponad 3,2 tysiąca wniosków o unijne dotacje. Wartość wnioskowanego przez przedsiębiorców wsparcia to ponad 12 mld zł - mówi prezes.
Największy udział w tej kwocie mają dotacje na wysokoinnowacyjne inwestycje (działanie 4.4 PO IG). O unijne pieniądze ubiega się 317 firm, które zgłosiły zapotrzebowanie na blisko 5 mld zł (cztery razy więcej niż pula środków do podziału). To potwierdza informację GP, że ten konkurs cieszył się mniejszym zainteresowaniem niż w 2008 roku. Wówczas o wsparcie z UE ubiegało się 500 przedsiębiorców (złożyli zapotrzebowanie na blisko 6,4 mld zł dotacji).

Nowy konkurs w sierpniu

Według Bożeny Lublińskiej-Kasprzak, kolejny konkurs na te dotacje zostanie uruchomiony już w sierpniu. To oznacza, że firmy, które chcą skorzystać z tych pieniędzy, już teraz powinny rozpocząć pracę nad przygotowywaniem swoich inwestycji do ubiegania się o funduszy unijne. W II połowie roku ma się także rozpocząć nabór wniosków na najpopularniejsze obecnie dotacje dla firm. Chodzi o działanie 8.1 w programie Innowacyjna Gospodarka (od początku roku PARP przyjął wnioski od 820 chętnych na założenie własnej firmy w obszarze e-biznesu).
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie będzie w tym roku trzech konkursów na ten rodzaj wsparcia, tylko dwa. Przez to nie jest jeszcze znana data uruchomienia naborów. PARP stara się zwiększyć budżet już zakończonego konkursu (wartość wniosków o 340 proc. przekroczyła pulę środków do podziału), by jak najwięcej firm dostało unijne dotacje.
- Rozmawiamy na ten temat z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji - mówi Bożena Lublińska-Kasprzak.
Dodaje, że podobne kroki są podejmowane także w przypadku innych dotacji, w których zapotrzebowanie na pieniądze przekroczyło pulę środków do podziału (chodzi m.in. o działanie 4.4).
Na pewno już w tym roku nie będzie drugiego naboru na dotacje na szkolenia dla przedsiębiorców. Liczba wniosków złożona w pierwszym konkursie była tak duża, że skonsumuje całość dostępnych w 2009 roku środków.

Zaliczki mało popularne

Według prezes PARP, na razie firmy nie składają dużej liczby wniosków o wypłatę zaliczek. Dwa tygodnie temu agencja uruchomiła możliwość korzystania z nich. O wcześniejsze uzyskanie unijnych pieniędzy ubiega się obecnie zaledwie kilku przedsiębiorców.
12 mld zł wartość wniosków o unijne dotacje złożonych od początku roku przez przedsiębiorców w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości