W marcu mieszkania na rynku wtórnym najbardziej zdrożały w Warszawie, Opolu i Olsztynie - wynika z raportu przygotowanego przez serwis nieruchomości Oferty.net i doradców finansowych Open Finance.

Największy spadek cen w porównaniu z lutym odnotowano w Sopocie, Łodzi i Gdyni.

Najwięcej, bo o 1,1 proc. w stosunku do lutego wzrosła średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie i Opolu - odpowiednio do: 9 tys. 191 zł i 4 tys. 127 zł. Drugi był Olsztyn (wzrost o 0,7 proc.) - za metr kwadratowy trzeba było zapłacić 4 tys. 862 zł.

Z analizy wynika, że ceny mieszkań najbardziej spadły w Sopocie, Łodzi i Gdyni - odpowiednio o 6,1 proc., 3 proc. i 2,8 proc. Metr kwadratowy mieszkania kosztował tam w marcu: 9 tys. 846 zł, 4 tys. 183 zł, 6 tys. 524 zł.

"Znów do łask wracają lokale w budynkach z wielkiej płyty"

"Utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych oraz ograniczenie zdolności nabywczej wielu klientów zainteresowanych zakupem mieszkania sprawił, że znów do łask wracają lokale w budynkach z wielkiej płyty" - zwracają uwagę eksperci raportu.

"W przeciwieństwie do wyłącznie krytycznych opinii z okresu boomu mieszkaniowego teraz znów dostrzega się zalety budynków wznoszonych w okresie PRL-u: dobre lokalizacje, dużo wolnej przestrzeni między budynkami, place zabaw, rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową" - podkreślają.

W analizie podano, że w marcu br. średnia cena mieszkania w bloku z wielkiej płyty w Warszawie wyniosła 7 tys. 500 zł za m kw. To o 8,5 proc. mniej niż średnia cena m kw. mieszkania w budynku wzniesionym w technologii ramy H (żelbetonowy szkielet budynku, wypełnienie ścian z cegły, średnio trzeba zapłacić 8 tys. 129 zł za m kw.) i o ponad 22 proc. mniej od średniej ceny m kw. mieszkania w budynku z cegły (9 tys. 666 zł).