Wyjazdy egzotyczne to segment turystyki zagranicznej, który skutecznie opiera się w tym roku kryzysowi - uważają biura podróży. Według nich popyt na wycieczki na dalekich kierunkach jest znacznie większy niż przed rokiem. Prawdziwą furorę robi Meksyk, który w tym roku bije Kubę, mimo że za jedną osobę trzeba zapłacić drożej o ponad 1,5 tys. zł.

Dominikana za Meksykiem

- W sezonie zimowym zanotowaliśmy siedem razy większą sprzedaż wycieczek do Meksyku zarówno pod względem przychodów, jak i liczby klientów. W przypadku Kuby wzrost wyniósł 20 proc. - wyjaśnia Jacek Dąbrowski z Triady.

Dodaje, że wycieczki do Meksyku, na Kubę, do Indii i Tajlandii stanowią w Triadzie 50 proc. sprzedanych zimą egzotycznych wyjazdów.

Wysokie zainteresowanie dalekimi kierunkami, w tym Meksykiem, potwierdza również Neckermann Polska.

- W przypadku Meksyku sprzedaż w sezonie zimowym zwiększyła się o 70 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na drugim miejscu jest Dominikana ze wzrostem o 56 proc., a na trzecim Kuba, o 35 proc. - wymienia Magda Plutecka-Dydoń, rzecznik prasowy Neckermann Polska.

Dlatego, jak dodaje, w sezonie letnim biuro powiększyło ofertę egzotyczną.

- Liczba kierunków wzrosła z czterech do 13 - dodaje Magda Plutecka-Dydoń.

Od sezonu letniego na dalekich trasach Neckermann proponuje przeloty w Comfort Class.

- To nasza odpowiedź na wyraźne zapotrzebowanie ze strony klientów na przelot w komfortowych warunkach. Dopłata do Comfort Class to wydatek od 3,5 tys. zł w górę - zauważa Magda Plutecka-Dydoń.

Kuba wciąż na topie

Mimo rosnącej popularności Meksyku Kuba wciąż pozostaje najczęściej wybieranym kierunkiem egzotycznym. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fly.pl, od października 2008 r. do połowy kwietnia 2009 r. aż 24 proc. wycieczek wykupionych było na Kubę. Średnia wartość rezerwacji opiewała na kwotę 7,8 tys. zł. Drugie miejsce zajmują Wyspy Zielonego Przylądka, wartość rezerwacji - 7,8 tys. zł. Meksyk i Dominikana zajmują trzecie miejsce wśród najpopularniejszych kierunków zimowych.