Ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się w lipcu w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 4,8%, podał Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu inflacja roczna wyniosła 4,6% r/r.

Dziesięciu uwzględnionych w ankiecie agencji ISB ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł średnio 4,77% r/r. Prognozy oscylowały między 4,6% a 4,9%. Natomiast resort finansów szacował czerwcowy poziom wskaźnika CPI na 4,8%.

W lipcu największy wzrost odnotowano w kategorii "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" - o 9,3% r/r (w tym "nośniki energii" - 10,6%) oraz "żywność i napoje bezalkoholowe" - o 7,8% r/r, jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.

Ceny żywności obniżyły się w lipcu br. o 1,2%, głównie w wyniku obniżki cen warzyw (o 13,7%)

Niższe niż przed miesiącem były także ceny owoców (o 2,7%) oraz cukru (o 1,9%). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za masło (o 0,9%), sery (o 0,8%), a także jaja (o 0,4%). Więcej niż w czerwcu br. należało zapłacić za ryż (o 5,0%) oraz tłuszcze roślinne (o 1,8%). Droższe było mięso (o 0,7 %), w tym drób - o 1,4% wędliny - o 0,7%, mięso wieprzowe - o 0,4%, podał GUS.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w lipcu br. o 0,4%. Użytkowanie mieszkania podrożało o 0,4%. Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 1,3%), zaopatrywanie w wodę (o 0,9%), a także wywóz nieczystości (śmieci) (o 0,3%). Ceny nośników energii były wyższe o 0,6%, w tym opału - o 1,9%" - czytamy w komunikacie.

Ceny w zakresie transportu były wyższe w lipcu br. o 0,5%

Głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu - o 1,3%. Usługi transportowe podrożały o 0,6%, w tym pasażerski transport drogowy - o 1,2%. Tańsze niż przed miesiącem były samochody osobowe (o 1,6%), podano także.

Dziesięciu uwzględnionych w ankiecie agencji ISB ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł średnio 4,77% r/r. Prognozy oscylowały między 4,6% a 4,9%. Natomiast resort finansów szacował lipcowy poziom wskaźnika CPI na 4,8%.