Jest zdecydowanie za wcześnie na prognozowanie, kiedy część polskich regionów, ze względu na wzrost poziomu życia mieszkańców, może stracić unijną pomoc - uważa Radomir Matczak z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego.

Wicedyrektor departamentu rozwoju regionalnego i przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego Radomir Matczak powiedział w poniedziałek PAP, że poza Mazowszem żadne polskie województwo nie osiągnie tak szybko poziomu rozwoju porównywalnego z krajami "starej unii".

Jak napisała poniedziałkowa "Rzeczpospolita", PKB na mieszkańca w unijnej perspektywie 2014-2020 może w pięciu polskich województwach okazać się zbyt wysoki, by mogły one nadal dostawać wsparcie przeznaczone dla najbiedniejszych obszarów Unii Europejskiej. Stałoby się tak, jeśli wskaźnik ten przekroczyłby 75 proc. unijnej średniej. Według cytowanej przez "Rz" prognozy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) funduszy na rozwój regionalny mogą po 2015 r. nie otrzymać województwa: mazowieckie, dolnośląskie, wielkopolskie, pomorskie oraz śląskie.

"Pomorski Urząd Marszałkowski planuje do 2015 r. osiągnąć poziom 60 proc. średniego PKB w unijnych krajach" - poinformował Matczak. Obecnie wartość PKB na mieszkańca Pomorza wynosi 50 proc. średniej w UE.

"Wciąż nie wiadomo, jakie po 2013 r. będą zasady i kryteria rozdzielania pomocy w ramach polityki spójności"

"Osiągnięcie poziomu 75 proc. jest naszym celem, ale na pewno nie stanie się to tak szybko" - pokreślił Matczak. Nie potrafił jednak odpowiedzieć na pytanie, jaki jest realny termin osiągnięcia przez Pomorze poziomu rozwoju krajów Europy zachodniej.

Matczak uważa, że jest zdecydowanie za wcześnie na prognozowanie, kiedy część polskich regionów - ze względu na wzrost poziomu życia mieszkańców - może stracić unijną pomoc. "Wciąż nie wiadomo, jakie po 2013 r. będą zasady i kryteria rozdzielania pomocy w ramach polityki spójności" - dodał.

Poinformował, że po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, województwo pomorskie otrzymało około 3 mld zł. Około 90 proc. tej kwoty już wydano, głównie na poprawę infrastruktury.

Tomasz Konopacki z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku poinformował PAP, że na lata 2007-2013 Pomorskie ma szansę otrzymać około 5,5 mld zł. Podkreślił, że pod względem wielkości pozyskanych dotacji z UE, Pomorze należy do najlepszych w kraju.