Od 15 lipca przedsiębiorcy, firmy szkoleniowe i doradcze oraz uczelnie mogą składać wnioski na realizację szkoleń, usług doradczych oraz studiów podyplomowych z programu Kapitał Ludzki. To szansa na uzyskanie ponad 400 mln zł na projekty podnoszące i dostosowujące kwalifikacje pracowników i przedsiębiorców do wymogów gospodarki opartej na wiedzy. Na co można dostać wsparcie z UE?
Poddziałanie 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach stwarza szerokie możliwości organizacji projektów szkoleniowych i doradczych o zasięgu ponadregionalnym i ogólnopolskim dla przedsiębiorców oraz pracowników przedsiębiorstw. Uczestnikami szkoleń i doradztwa mogą być pracownicy wydelegowani przez swoich pracodawców oraz kadry zarządzające przedsiębiorstw, a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
Na jaką kwotę z unijnej puli mogą liczyć przedsiębiorcy? W przypadku szkoleń ogólnych małe i średnie firmy mogą liczyć na 80 proc. dopłaty z Europejskiego Funduszu Społecznego, a duże na 60 proc. Natomiast dla szkoleń specjalistycznych wysokość dofinansowania wynosi 45 proc. dla firm z sektora MŚP i 35 proc. dla firm dużych. W przypadku usług doradczych przedsiębiorca może liczyć na dofinansowanie w wysokości 50 proc. wydatków kwalifikowalnych przeznaczonych na pokrycie kosztów doradztwa.
Pracownicy przedsiębiorstw i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą również uczestniczyć w studiach podyplomowych. Mają oni szansę na dofinansowanie 80 proc. wydatków bezpośrednio związanych z realizacją danych studiów podyplomowych.
Dla firm, które będą starały się o uzyskanie dofinansowania w ramach Poddziałania 2.1.1, ważną informację stanowi fakt, że maksymalny okres realizacji projektów wynosi dwa lata. Projekt powinien również charakteryzować się innowacyjnym podejściem, promować zasady równych szans kobiet i mężczyzn oraz osób niepełnosprawnych. Zanim przystąpi się do realizacji projektu, warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi pomocy publicznej i wysokości dofinansowania projektu, które znajdują się w wytycznych dla projektodawców ubiegających się o wsparcie z Poddziałania 2.1.1 Programu Kapitał Ludzki.
Dodatkowo w ramach działań szkoleniowo-doradczych można w niedużym procencie sfinansować zakup niezbędnego sprzętu, wyposażenia i systemów informatycznych, a także zaadaptować budynki, pomieszczenia i miejsca pracy, w których odbywać się będą szkolenia na potrzeby osób niepełnosprawnych.
Adresem, pod który przedsiębiorcy powinni zgłaszać się po dofinansowanie swoich projektów, jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama