Choć wakacje w pełni i o rozpoczęciu nauki większość osób na razie nie myśli, to jednak świeżo upieczeni studenci stają przed poważnym wyzwaniem. Dotyczy to zwłaszcza osób, które po naukę wybiorą się do innego miasta i będą musieli wynająć pokój, czy mieszkanie. Warto zrobić to już teraz, ponieważ liczba wolnych lokali jest jeszcze spora.

Ponadto są one nieco tańsze niż pod koniec sierpnia, kiedy wiele osób szuka mieszkania do wynajęcia.

Eksperci radzą, aby przed skorzystaniem z usług pośrednika zabezpieczyć się przed ewentualnym oszustwem. Aneta Styrnik z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, aby z biurem pośredniczącym w wynajmie mieszkań podpisać umowę. Szczególną ostrożność trzeba zachować, jeśli pośrednik żąda wpłacenia pieniędzy, zwykle 200 do 300 złotych przed udostępnieniem adresów mieszkań do wynajęcia.

Kiedy już znajdziemy interesującą ofertę, podczas wynajmowania trzeba spisać umowę z właścicielem mieszkania. Wzory umów najmu mieszkań można znaleźć z internecie. Są one również dostępne w biurach pośredniczących w wynajmowaniu mieszkań.

Przed podpisaniem umowy warto też sprawdzić w agencji nieruchomości, czy mamy do czynienia z rzeczywistym właścicielem mieszkania.