Wyjeżdżając za granicę, coraz częściej zamiast gotówki zabieramy karty płatnicze. Słusznie - korzystanie z karty jest wygodniejsze i bezpieczniejsze. Wypłata może być jednak kosztowna.
Prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu jest wyznaczana zawsze przez bank, który wydał kartę i - poza sieciami bezprowizyjnymi - jest taka sama we wszystkich bankomatach za granicą. Wysokość prowizji różni się w poszczególnych bankach (może być i tak, że różne karty w tym samym banku będą obarczone innymi stawkami prowizji). Prowizja wynosi 2,5-3 proc. wypłacanej kwoty (niektóre banki pobierają nawet 4 proc. - taka stawka obowiązuje np. w Pekao, jednak nie mniej niż 4,5 zł). Licząc prowizje i różnice kursowe, wybranie z bankomatu 100 euro może kosztować ponad 20 zł.

Prowizje kwotowe

Są banki, które zamiast prowizji procentowej, pobierają kwotową (stałą - bez względu na wysokość wypłacanej sumy). W najkorzystniejszej sytuacji są klienci mBanku, który w ogóle prowizji nie pobiera (bez względu na rodzaj karty, z której klient korzysta). To obecnie jedyny taki bank w Polsce. Inne banki dają, co prawda, możliwość bezpłatnych wypłat za granicą, ale tylko najzamożniejszym klientom. Tak jest np. w Multibanku, który nie pobiera prowizji od klientów bankowości prywatnej - Klubu Aquarius. Jeszcze inne rozwiązanie to bezpłatne wypłaty w określonym czasie, np. w wakacje (w Banku Pocztowym jest to okres od czerwca do końca grudnia), albo w danym okresie i tylko dla wybranej grupy klientów (BZ WBK co roku na wakacje zwalnia z opłat za zagraniczne wypłaty posiadaczy Konta <30, przeznaczonego dla osób do 30. roku życia).
Na tym nie koniec. Niektóre banki (będące częścią międzynarodowych grup kapitałowych) oferują bezpłatne wypłaty w bankomatach należących do własnej sieci poza Polską. Na przykład posiadacze wszystkich kart Citibanku mogą wypłacać bez prowizji pieniądze z dowolnego bankomatu tego banku w ponad 100 krajach na świecie.
To samo dotyczy właścicieli kart banku Nordea, którzy mogą korzystać z bankomatów banku zlokalizowanych w Krajach Skandynawskich oraz na Litwie, Łotwie i w Estonii, a także klientów Pekao w bankomatach grupy Unicredit w całej Europie.

Rezygnacja z prowizji

Banki podpisują również międzynarodowe porozumienia o rezygnacji z pobierania prowizji za wypłaty. Beneficjentami takich porozumień są np. klienci polskiego oddziału Deutsche Banku PBC. Sygnatariuszami takiego porozumienia, poza DB, są także Bank of America (USA), Barclays Bank (Wielka Brytania, Kenia, Tanzania, Zimbabwe), Scotiabank (Kanada, Chile, Meksyk), BNP Paribas (Francja) oraz Westpac (Australia, Nowa Zelandia). Obecnie jest to ponad 35 tys. bankomatów zlokalizowanych w 32 krajach świata.