Wysokie ceny mieszkań w stolicy powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zakup domu jednorodzinnego. Firma Home Consulting przeprowadziła badanie, z którego wynika, że 45 proc. ankietowanych było zainteresowanych zakupem nieruchomości w odległości od 15 do 30 km od Warszawy. Natomiast 41 proc. potencjalnych kupców szuka domów znajdujących się praktycznie na obrzeżach miasta, bowiem za odległość odpowiednią uznają tylko 15 km od granic stolicy. Natomiast tylko 14 proc. badanych było zainteresowanych dojazdem do Warszawy przekraczającym 30 km.

Według Piotra Sumara, głównego analityka Biura Nieruchomości Północ, podobnie jak w innych dużych ośrodkach miejskich, tak i w Warszawie można było zauważyć zainteresowanie klientów zamieszkaniem na peryferiach czy też poza granicami miasta.

- Powodem tego był fakt, iż bogacenie się społeczeństwa powoduje również ruchy migracyjne. Wysokie ceny mieszkań w centrum miasta, a stosunkowo niewielkie koszty zakupu gruntu i wybudowania własnego domu z dala od hałasu i uciążliwości miejskiej, powodują przemieszczanie się do lokalizacji, gdzie jest zieleń, spokój i własny kawałek podwórka - mówi Piotr Sumara.

Jego zdaniem jednym z największych minusów mieszkania poza centrum jest problem z dojazdem oraz poświęcony na to czas. Niejednokrotnie w miejscowościach podwarszawskich brakuje również infrastruktury, szkół, sklepów itd., ale to nie zraża nabywców.

Dom za mieszkanie

Jednak najpoważniejszym argumentem przemawiającym za zakupem własnego domu jest fakt, że za równowartość mieszkania w Warszawie można kupić lub wybudować dom. Prawie połowa potencjalnych klientów szuka domów o powierzchni nieprzekraczającej 150 mkw. Zaledwie 15 proc. osób chce kupić obiekty, których powierzchnia waha się od 200 do 350 mkw. Natomiast 4 proc. badanych byłoby skłonnych kupić dom, którego powierzchnia użytkowa przekracza 350 mkw. Jednocześnie co trzeci ankietowany przez Home Consulting był zainteresowany zakupem domu wykończonego pod klucz. Co ciekawsze, prawie 38 proc. badanych było skłonnych kupić obiekt, którego cena wynosi od 750 tys. do miliona złotych. Jednak 22 proc. badanych było zainteresowanych zakupem domów, których cena nie przekracza 500 tys. Tylko co czwarty badany był zainteresowany zakupem domu w cenie od 500 do 750 tys. zł. Głównym powodem zakupu domu jest chęć poprawy warunków mieszkaniowych.

Na kredyt bankowy

Osoby takie pragną sfinansować zakup domu, korzystając nie tylko z kredytu bankowego oraz wkładu własnego. Ponad 42 proc. badanych ocenia, że z posiadanych przez siebie środków będą mogli zapłacić za budowę lub zakup połowy domu. Równocześnie coraz więcej osób jest zadecydowanych na zakup domu od dewelopera. Tylko co trzeci przyszły właściciel nieruchomości na obrzeżach Warszawy zdecyduje się na samodzielnie wzniesienie obiektu.

Zakup od dewelopera

Okazuje się, że 47 proc. badanych w mniejszym lub większym stopniu jest zdecydowanych na zakup domu od firmy profesjonalnie zajmującej się budowaniem nowych obiektów. Problem jednak polega na tym, że ceny takich domów są wyższe niż w przypadku samodzielnej budowy.

Według raportu Open Finance i Bankier.pl ceny gotowych domów jednorodzinnych sięgają nawet miliona złotych. Oferta ta jest więc atrakcyjna dla osób, które mogą sobie pozwolić na wydatek rzędu co najmniej 600 tys. zł. Natomiast osoba decydująca się na samodzielną budowę domu musi się liczyć z czasochłonnym uzyskiwaniem pozwoleń na budowę lub ewentualnym dozbrojeniu działki. To zajmie od sześciu miesięcy do roku. Natomiast cena takiej inwestycji jest około 1 tys. zł w przeliczeniu na 1 mkw. niższa niż w przypadku zakupu gotowego domu w firmie deweloperskiej.