Choć ceny ropy na światowych rynkach od kilku miesięcy szybko rosną, to znaczny wzrost cen paliw większość polskich kierowców zaczęła odczuwać dopiero w ostatnich tygodniach - w ciągu ostatniego miesiąca olej napędowy i benzyna zdrożały średnio ok. 30 groszy na litrze. Zwyżki cen paliw wywołują głośne protesty, nie skłoniły jednak na razie Polaków do oszczędzania drożejącego paliwa.

- Pierwsze statystyki z tego roku pokazują bardzo istotny przyrost konsumpcji oleju napędowego - mówi Krzysztof Romaniuk z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Ekspert zastrzega jednak, że popyt na diesla jest mało podatny na wahania cen.

- Jeżeli ceny benzyny i ON przekroczą barierę 5 zł, będzie to element hamujący wzrost konsumpcji, jednak głównie benzyn. Przedsiębiorstwa będą płacić więcej, ale będą kupować - mówi Krzysztof Romaniuk.

W dłuższej perspektywie wysokie ceny powinny zmusić kierowców zarówno jeżdżących firmowymi, jak i prywatnymi autami do oszczędności.

- Powinniśmy zacząć oszczędzać, tym bardziej że mamy możliwości. Najprostszym sposobem jest bardziej ekonomiczna jazda - mówi Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Krzysztof Romaniuk szacuje, że gdybyśmy jeździli zgodnie z przepisami, to spalanie ograniczyłoby się przynajmniej o 1,5 l na 100 km. Inny pomysł to wspólne dojazdy do pracy.

- Nawet w USA, gdzie było podobnie, zmienia się przyzwyczajenia, promując wspólne dojeżdżanie do pracy - mówi Halina Pupacz.

Krzysztof Romaniuk podkreśla, że oszczędności, głównie w transporcie miejskim i flotowym, mogłoby też przynieść zastosowanie nowych technik przy wytyczaniu tras i omijaniu korków (np. GPS).

- Warto by było też pomyśleć o rozwiązaniach podatkowych promujących bardziej ekologiczne, a zarazem i energooszczędne rodzaje napędu, uzależniając wysokość podatków nie od pojemności, lecz emisji spalin - mówi dyrektor Romaniuk.

Najbardziej znanym takim rozwiązaniem jest autogaz. Zdaniem ekspertów wysokie ceny benzyny mogą przyciągnąć znów kierowców do LPG, który w ostatnim okresie zaczął powoli tracić na popularności. Ceny LPG nie rosną tak szybko jak benzyny, a ostatnio nawet nieco spadły. Jednak przeszkodą w dalszej popularyzacji tego rodzaju paliwa są zapowiedzi podniesienia akcyzy na autogaz.

GP RADZI: JAK ZMNIEJSZYĆ ZUŻYCIE PALIWA

• Rozpoczynaj jazdę zaraz po zapaleniu silnika i wyłączaj silnik, jeśli zatrzymujesz się na dłużej niż na minutę

• Jedź płynnie. Gwałtowne przyspieszanie i hamowanie zwiększa zużycie paliwa

• Podczas przyspieszania zmieniaj biegi najwcześniej, jak to możliwe. Wyższe biegi są bardziej ekonomiczne pod względem zużycia paliwa

• Regularnie sprawdzaj poziom oleju. Dobrze utrzymane samochody są bardziej ekonomiczne

• Raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach. Niedopompowane opony mogą zwiększyć zużycie paliwa o 4 proc.

• Usuń niepotrzebne przedmioty z bagażnika. Cięższy samochód to obciążenie dla silnika i większe zużycie paliwa.

• Zdejmij pusty bagażnik z dachu, zamykaj okna. Zredukuje to opór wiatru i pomoże obniżyć zużycie paliwa i zredukować emisję CO2 nawet o 10 proc.

• Używaj rozsądnie klimatyzacji. Niepotrzebne jej stosowanie powoduje wzrost zużycia paliwa i zwiększoną emisję CO2 nawet o 5 proc.

• Rozważ możliwość jeżdżenia do pracy w kilka osób w jednym samochodzie

Źródło: Komisja Europejska, Międzynarodowa Agencja ds. Energii, Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Naftowego EUROPIA