Rzecznik Kroes, Jonathan Todd powiedział, że KE wciąż analizuje przesłaną tydzień temu przez Polskę dokumentację dotyczącą prywatyzacji obu stoczni, która ma potwierdzać zainteresowanie inwestorów.

"Nasza ocena jest w toku. Oczekujemy, że wizyta ministra pozwoli rzucić więcej światła na tę ocenę" - powiedział Todd na konferencji prasowej.

Przypomniał, że celem KE jest uzyskanie "pewności", że Polska przede wszystkim sprywatyzuje oba zakłady oraz wdroży plany restrukturyzacyjne, zakładające ograniczenie mocy produkcyjnych, zapewniając ich długoterminową rentowność.

"W innym wypadku nie będziemy mieć wyjścia i będziemy zmuszeni do kontynuowania procedury przygotowywania negatywnej decyzji (w sprawie zwrotu pomocy)" - zaznaczył Todd. Zwrot przyznanej stoczniom Gdynia i Szczecin pomocy państwa może oznaczać ich upadłość.

Rzecznik MSP Maciej Wewiór potwierdził w poniedziałek, że piątkowe spotkanie ministra skarbu z unijną komisarz zaplanowano na godz. 14.00. Grad ma rozmawiać m.in. o przedłużeniu terminu prywatyzacji obu stoczni.

Negatywna decyzja KE mogłaby zapaść już w połowie czerwca - na krótko przed szczytem UE w Brukseli 19 - 20 czerwca.