Użytkownicy sieci muszą zrozumieć, że twórcy szkodliwego oprogramowania korzystają ze stron internetowych jako jednego z głównych sposobów ataku. Korzystając z serwisów społecznościowych, musimy być bardzo ostrożni
Jakie są największe zagrożenia ze strony wirusów dla naszych komputerów i telefonów komórkowych w tym roku?
- Największe zagrożenia dla użytkowników komputerów i komórek korzystających z internetu leżą w wirusach i szkodliwych programach, które czyhają na użytkowników w zainfekowanych stronach internetowych w celu kradzieży informacji o nas: finansowych, osobistych, firmowych, danych z naszych kart kredytowych czy kont bankowych. Ale pojawiają się także zagrożenia, które powodują, że możemy nieświadomie zostać wykorzystani w popełnianiu przestępstwa.
Jakie rodzaje wirusów komputerowych będą największym zagrożeniem w przyszłości: te, które mogą zniszczyć nasz komputer, czy raczej te, których celem jest kradzież naszych danych?
- Największym zagrożeniem są te typy wirusów lub programów szpiegujących, których celem jest kradzież osobistych lub firmowych danych. Chodzi o takie działania, o których słyszymy coraz głośniej od kilku lat i jestem przekonany, że przestępcy będą się na nich koncentrować także w tym roku. Z drugiej strony cały czas widać próby tworzenia wirusów lub szkodliwych programów, które mogą też zniszczyć nasz komputer.
Jak się przed tym bronić?
- Użytkownicy sieci muszą zrozumieć, że twórcy szkodliwego oprogramowania (malware) korzystają ze stron internetowych jako jednego z głównych sposobów ataku. Eksplozja serwisów społecznościowych, pozwalających użytkownikom sieci na interakcje, tworzenie treści i wymienianie się nimi, podatność popularnych aplikacji na ataki powodują, że serwisy internetowe są miejscami niebezpiecznymi. Aby korzystać z nich bezpiecznie, internauci potrzebują wysokiej jakości programów chroniących ich przed takimi zagrożeniami. Chodzi o rozwiązania, które nie tylko są łatwiejsze w użyciu i instalacji, ale pozwalają na przykład na bezpieczne przeszukiwanie sieci, czyli zapobiegają przed kliknięciem na link strony, który może być zainfekowany, a także takie, które przy tym chronią nas w czasie rzeczywistym, podczas przeszukiwania sieci w wyszukiwarkach, ściągania muzyki, dzielenia się zdjęciami, chatowania, wysyłania mejli, blogowania, kupowania produktów, rozmawiania on-line lub innej aktywności w sieci.
Które rozwiązania są lepsze: darmowe, które znaleźć można w sieci, czy płatne?
- Oczywiście oprogramowanie darmowe sprawdza się i jest udostępniane także przez producentów rozwiązań płatnych. Jednak dziś, w dobie coraz większego zagrożenia w sieci, użytkownicy potrzebują lepszego, bardziej efektywnego zabezpieczenia niż tylko sam antywirus.