Multimedialnego telefonu komórkowego produkowanego przez Apple - iPhone - oficjalnie nie ma w sprzedaży w Polsce. A mimo to w polskich sieciach komórkowych działa 16-17 tys. tych urządzeń.

100 tys. chętnych

Nie wiadomo, czy, a jeśli tak to kiedy, iPhone będzie oficjalnie dostępny w Polsce.

- Często korzystający z multimediów klienci Play to idealni użytkownicy tego typu urządzeń. Niestety, Apple nie chce z nami rozmawiać. Jesteśmy za mali - mówi Marcin Gruszka, rzecznik P4, operatora sieci Play.

W ocenie ekspertów, przy założeniu cen takich jak na innych europejskich rynkach, w Polsce może być ok. 100 tys. chętnych na iPhone.

Wczoraj Vodafone, brytyjski operator telekomunikacyjny, poinformował, że będzie sprzedawał iPhone na dziesięciu rynkach, w tym m.in. w Czechach, Grecji, Turcji i Włoszech. We Włoszech będzie też w ofercie Telecom Italia. Apple sprzedaje iPhone tylko w wybranych sieciach w wybranych krajach. Przez wiele miesięcy telefon był dostępny tylko w USA w sieci AT&T. W Europie pojawił się w listopadzie 2007 r. w Niemczech (sieć T-Mobile), Wielkiej Brytanii (o2) i Francji (Orange), a w tym roku także w Austrii (T-Mobile).

W Europie sprzedaż jest słabsza od oczekiwanej. Zdaniem ekspertów powodem jest m.in. to, że iPhone nie obsługuje szybkiej transmisji danych w technologii HSDPA/UMTS. Ale to się ma zmienić w czerwcu, gdy pojawi się nowy model iPhone.

Ile kosztuje luksus

Od premiery w czerwcu 2007 r. na świecie sprzedano ponad 5,3 mln iPhone. Zdecydowaną większość w USA. Szacuje się, że ok. 25 proc. iPhone zostało odblokowanych i działa poza macierzystymi sieciami. W Rosji i krajach b. ZSRR jest ich ok. 500 tys. Według mediów, używa go m.in. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Rosja to trzeci pod względem popytu, po USA i Chinach, rynek iPhone.

W Rosji iPhone z 8 GB pamięci kosztuje ok. 700 dolarów, prawie dwa razy więcej niż w USA. W Polsce na Allegro przy odrobinie szczęścia można go kupić za 1,1 tys. zł. Urządzenie z 16 GB pamięci kosztuje o ok. 400 zł drożej.

Wolnorynkowe ceny iPhone stale spadają, bo obniżane są ceny oficjalne. Najpierw Apple sprzedawała iPhone z pamięcią 4 GB i 8 GB odpowiednio po 499 i 599 dolarów. Potem cena spadła do 299 i 399 dolarów, następnie z rynku zniknął model z 4 GB pamięci i pojawił się z 16 GB za 499 dolarów.

W Europie iPhone jest droższy niż w USA. Jesienią 2007 r. w Wielkiej Brytanii kosztował - w zależności od pamięci - 269 lub 329 funtów, we Francji iPhone 8 GB kosztuje 349 euro, gdy kupujemy go ze specjalną taryfą, lub 749 euro, gdy nie podpisujemy umowy. W Niemczech i Austrii, w zależności od pamięci, kosztuje 399 lub 499 euro. W kwietniu brytyjska cena iPhone 8 GB spadła o 100 funtów. W Niemczech w promocji przy zakupie najwyższego abonamentu iPhone 8 GB kosztuje dziś 99 euro.

Jak to się robi

Poza Francją nie sposób kupić iPhone bez SIM-locka i podpisania umowy z operatorem. Od wejścia na rynek jest obiektem pożądania milionów osób na całym świecie, dlatego od początku sprzedaży zaczęły się zmagania hackerów, by odblokować telefon, tak by działał z dowolną kartą SIM. Apple usprawniało oprogramowanie, ale bitwę z hackerami przegrało. Dziś w Polsce odblokowanie iPhone kosztuje kilkadziesiąt złotych.

- Zakochałem się na wiosnę. W iPhonie. To genialne urządzenie - pisze w swym blogu Marcin Gruszka.

iPhona można też zobaczyć w rękach menedżerów wysokiego szczebla w Telekomunikacji Polskiej. Używa go Jacek Hensler, członek zarządu P4.

- To najprostszy, najbardziej przyjazny telefon świata - mówi.

iPhone nie używa natomiast Piotr Walter, prezes Grupy TVN, znany z zamiłowania do produktów Apple.

- Kocham Apple i używam wielu ich produktów. Moja 12-letnia córka ma iPhone. Żaden z rodzimych telekomów nie wprowadził jednak iPhone i nie chcę się borykać z niepotrzebnymi problemami natury technicznej. Poza tym kamera jest zbyt niskiej rozdzielczości, a często jej używam - mówi GP.

Interfejs graficzny ze sterowaniem dotykowym iPhone jest bardzo intuicyjny. Zapisane SMS-y są prezentowane w postaci przypominającej czat lub komunikator internetowy. Porównując parametry techniczne z innymi urządzeniami, iPhone jest jednak daleko w tyle. Nie obsługuje technologii UMTS/HSDPA, fabrycznie nie obsługuje wiadomości MMS. Nie ma nawigacji satelitarnej GPS - mówi Kuba Kram, dziennikarz Onet.pl.