statystyki

Samson: W samolocie raczej nie da się zakazić [WYWIAD]

autor: Krzysztof Śmietana19.11.2020, 06:01; Aktualizacja: 19.11.2020, 14:39
Piotr Samson, fot. Dawid Żuchowicz

Piotr Samson,prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Fot. Dawid Żuchowiczźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Dawid Zuchowicz Agencja Gazeta

Samson: Największym wyzwaniem jest stworzenie wspólnych zasad przemieszczania się między poszczególnymi krajami europejskimi To przez brak takich regulacji mamy w Europie tak duże spadki ruchu.

Z powodu drugiej fali pandemii COVID-19 i wielu obostrzeń lotnictwo cywilne jest w ogromnej zapaści. Kiedy według waszych prognoz ruch lotniczy może odbić na dobre?

Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego: - Wszystko zależy od tego, czy szczepionka zadziała i kiedy do tego dojdzie. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Teraz trzymamy się prognoz, które otrzymaliśmy z Eurocontroli czyli Europejskiej Agencji Zarządzania Ruchem Lotniczym. Analizy powstały m.in. na bazie wywiadów z linia lotniczymi. Są trzy scenariusze. Najbardziej optymistyczny wariant mówi, że szczepionka zadziała i zostanie rozpowszechniona w 2021 r. Wówczas do poziomu ruchu lotniczego z 2019  r. dojdziemy w 2024 r. Drugi scenariusz – najbardziej prawdopodobny - jest taki, w którym szczepionka zacznie być powszechnie stosowana 2022 r. Wtedy do poziomów sprzed pandemii dojdziemy w latach 2025 – 2026. Mamy trzeci scenariusz, najbardziej pesymistyczny, który zakłada, że szczepionka nie zadziała. Wtedy do dawnych poziomów wrócimy dopiero w 2028 lub 2029 roku.

Widać jednak, że pierwsze informacje o opracowanej szczepionce przyniosły branży spore nadzieje. Akcje notowanych na giełdzie linii lotniczych wystrzeliły do góry. 

Na pewno z dużym opóźnieniem będą wracać podróże służbowe. To zła informacja dla tzw. linii tradycyjnych, bo one żyją w dużej mierze z pasażerów latających w celach zawodowych, a także z osób podróżujących na długich dystansach. Firmy zorientowały się, że można kontaktować się bez spotkań w realu, tylko przy pomocy różnych internetowych aplikacji do zdalnego kontaktu. One nie zastąpią tradycyjnych spotkań, ale mogą znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane