statystyki

Chiny - covidowy czempion gospodarczy

autor: Łukasz Błoński18.11.2020, 09:30; Aktualizacja: 18.11.2020, 09:33
Ostatnie projekcje Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują na globalny spadek PKB w 2020 r. na poziomie 4,4 proc.

Ostatnie projekcje Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują na globalny spadek PKB w 2020 r. na poziomie 4,4 proc.źródło: ShutterStock

Chiny zwiększą w tym roku swój udział w światowej gospodarce do 17,5 proc.

W brew pozorom nie cały świat jest pogrążony w zmaganiach z pandemią koronawirusa. Są państwa, które zdają się ją mieć pod relatywną kontrolą. Kosztem powszechnej i zinstytucjonalizowanej kontroli społecznej poradziły sobie one z nią, dzięki czemu ich prognozy gospodarcze na ten i przyszły rok są zdecydowanie bardziej optymistyczne niż w reszcie świata. Takim krajem są przede wszystkim Chiny, które systematycznie wzmacniają pozycję międzynarodową i jako jedyny członek grupy G20 odnotują w 2020 r. wzrost gospodarczy. Nowe przypadki zarażeń utrzymują się w Chińskiej Republice Ludowej na bardzo niskim poziomie, a gospodarka odbiła w szybkim tempie po załamaniu z pierwszych miesięcy tego roku.

Ostatnie projekcje Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują na globalny spadek PKB w 2020 r. na poziomie 4,4 proc. Niemiecka gospodarka skurczy się o 6 proc., a brytyjska i francuska – o 9,8 proc. Na tym tle amerykańska recesja na poziomie 4,3 proc. wydaje się płytka i wręcz bezbolesna. Projekcje te jednak były konstruowane we wrześniu i zakładały łagodny przebieg jesiennej i zimowej fali pandemii. Tymczasem ChRL, druga światowa gospodarka, ma zanotować na koniec roku wzrost o 1,9 proc., zaś w przyszłym roku ma urosnąć o kolejne 8 proc. Co więcej, prognozy chińskiego wzrostu są systematycznie podnoszone przez kolejne międzynarodowe instytucje. W efekcie udział Chin w globalnym PKB ma na koniec roku wynosić ok. 17,5 proc., czyli o 1 pkt proc. więcej niż w 2019 r. Pozycja najbardziej dotkniętych pandemią państw europejskich oraz Stanów Zjednoczonych ulegnie znacznemu osłabieniu.

Szacunki dotyczące PKB nie są jedynymi sygnałami wskazującymi na dynamiczne odbicie tej gospodarki. Chiński import wzrósł we wrześniu o 13,2 proc. rok do roku, co stanowi ważny sygnał o popycie dla dostawców do tego kraju. Produkcja przemysłowa powróciła we wrześniu do poziomu z początku tego roku. Poprawia się także sytuacja w sektorze usług. Z ankiety przygotowanej przez grupę medialną Caixin wynika, że sektor ten notował w ostatnim miesiącu najwyższą aktywność i tempo ekspansji od kilku lat. Pozytywne krótkookresowe perspektywy rozwoju nie mogą zarazem przesłaniać kumulujących się dysfunkcji. Ożywienie gospodarcze w Chinach jest mało zbilansowane i sztucznie napędzane przez szereg państwowych projektów infrastrukturalnych o niskiej stopie zwrotu, a wydatki konsumpcyjne pozostają ciągle na niskim poziomie.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane