statystyki

Nie karzemy klientów za pieniądze na kontach [WYWIAD]

autor: Łukasz Wilkowicz18.11.2020, 07:59; Aktualizacja: 18.11.2020, 07:59
Jaka część kredytów wygenerowana przez bank jest w księgach właściciela?

Jaka część kredytów wygenerowana przez bank jest w księgach właściciela?źródło: ShutterStock

- Większość firm przygotowała się na tyle dobrze, że ma zapasy gotówki na funkcjonowanie w trudnych warunkach przynajmniej do końca 2021 r. - mówi Artur Tomaszewski, prezes DNB Banku Polska.

Jaka jest kondycja waszych klientów, dużych firm? Jak wygląda ich funkcjonowanie w czasie pandemii?

Finansujemy duże przedsiębiorstwa z wybranych branż, ale sytuacja w bardzo różnym stopniu dotknęła poszczególne sektory. W energetyce odnawialnej warunki do realizowania inwestycji są wręcz fantastyczne. Mamy stabilne przepisy, zachęcające do aktywności, COVID-19 w żadnym stopniu nie wpłynął na stronę popytową, a w bardzo ograniczonym stopniu na sferę cenową. Ceny energii spadły ze względu na nieco niższy popyt, ale ten spadek był niewielki. Spostrzegamy natomiast pewne zagrożenia od strony logistycznej. Wynikają one z zakłócenia dostaw turbin, bo wiele z nich jest produkowanych w Chinach, problemów z siłą roboczą czy uzyskiwaniem pozwoleń w urzędach. Ale są sektory, jak sprzedaż detaliczna czy motoryzacja, gdzie zakłócenia, głównie w łańcuchach dostaw, były dużo silniejsze. W narażonych branżach rentowność uległa pogorszeniu, bo spadła sprzedaż, natomiast duże firmy były w stanie lepiej się przygotować do kryzysu. One mają na ogół kilka obsługujących je banków. Są w stanie zbudować rezerwy gotówki i w zasadzie u żadnego z naszych klientów nie zaobserwowaliśmy poważnych napięć płynnościowych. Oczywiście jest pytanie, jak sytuacja będzie się dalej kształtowała. Część z firm nadal pali gotówkę – zmniejsza bufory płynnościowe i ma ujemne przepływy gotówkowe. Jeśli ta sytuacja potrwa bardzo długo, możemy mieć do czynienia z upadłościami.

Bardzo długo to…

Dłużej niż rok. Większość firm przygotowała się na tyle dobrze, że ma zapasy gotówki na funkcjonowanie w trudnych warunkach przynajmniej do końca 2021 r.

Jak wyglądają łańcuchy dostaw? Czy po pierwszej fali pandemii firmy podejmowały jakieś działania, które miały na celu ich zabezpieczenie? Czy banki miały w tym jakiś udział?

Specjalizujemy się w sektorze farm wiatrowych, mamy dobre relacje z producentami turbin. Dlatego byliśmy w stanie pośredniczyć w ich wzajemnych kontaktach i przyspieszyć pewne procesy dla naszych klientów. W sektorze samochodowym kanały dostaw się odblokowały. Azja dość skutecznie walczy z koronawirusem i tamtejsze fabryki pracują pełną parą. To może spowodować przybliżenie łańcuchów dostaw do Polski. Możliwe jest też, że zaczniemy korzystać z bliższych, nawet z polskich dostawców. W dłuższym terminie tak się zapewne stanie, ale na dzisiaj bezpieczniej jest brać dostawy z Azji niż od nas.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane