statystyki

Skuteczne sposoby weryfikacji klientów bez ich fizycznej obecności [ANALIZA]

autor: Aleksandra Billewicz, Maciej Raczyński17.11.2020, 06:00; Aktualizacja: 17.11.2020, 07:56
Choć ustawa przewiduje ich katalog oraz przypadki, w których należy je stosować, pojawia się na tym tle wiele problemów praktycznych.

Choć ustawa przewiduje ich katalog oraz przypadki, w których należy je stosować, pojawia się na tym tle wiele problemów praktycznych.źródło: ShutterStock

Prowadzenie działalności związanej z usługami płatniczymi wiąże się z koniecznością wypełniania wielu obowiązków regulacyjnych, w tym z wdrożeniem procedur przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT) oraz ich stosowaniem w bieżącej działalności. Jednym z podstawowych wymogów ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 971 ze zm.; dalej: ustawa AML) jest obowiązek stosowania wobec klientów środków bezpieczeństwa finansowego.

Choć ustawa przewiduje ich katalog oraz przypadki, w których należy je stosować, pojawia się na tym tle wiele problemów praktycznych.

Szczególną sytuacją, z którą wielu klientów ma trudności, jest weryfikacja tożsamości klienta w przypadku, gdy nawiązywanie stosunków gospodarczych lub przeprowadzanie transakcji okazjonalnej obywa się bez fizycznej obecności klienta. Z pomocą mogą przyjść wówczas wytyczne organów nadzoru.

Fizyczna nieobecność nie zawsze ryzykowna

W pierwszej kolejności wskazać należy na brzmienie art. 43 ust. 2 pkt 7 ustawy AML. Zgodnie z nim o wyższym ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu może świadczyć w szczególności nawiązywanie albo utrzymywanie stosunków gospodarczych lub przeprowadzanie transakcji okazjonalnej bez fizycznej obecności klienta – w przypadku gdy związane z tym wyższe ryzyko prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu nie zostało ograniczone w inny sposób, np. przez podpis kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane