statystyki

Jaś-Pol to nie czebol. Polskie przedsiębiorstwa nie są w stanie nagle się przebranżowić [OPINIA]

autor: Piotr Wójcik15.11.2020, 11:00; Aktualizacja: 15.11.2020, 11:29
Piotr Wójcik

Piotr Wójcikźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat. prasowe

Można liczyć, że pandemiczna „twórcza destrukcja” sprawi, iż postawione pod ścianą polskie firmy nagle zaczną się modernizować. Bardziej jednak prawdopodobne, że zaczną masowo upadać.

S ą branże, które szczególnie odczują skutki koronawirusa. To im dedykujemy działania zaproponowane przez premiera. Wśród rozwiązań jest też możliwość przebranżowienia. Chodzi o to, żeby nowa forma działalności gospodarczej, którą podejmą, dawała możliwość rozwoju i zarabiania” – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski. W reakcji na słowa wiceministra pojawiło się sporo prześmiewczych propozycji przebranżowienia się – czemu by błyskawicznie nie przerobić zamkniętego basenu choćby na salon fryzjerski, który wciąż może działać?

Zmiana branży nie jest niczym niezwykłym, pojedyncze firmy dokonują tego z sukcesem. Koreańskie czebole u początków swojej działalności odważnie wchodziły w nowe sektory – często na wyraźny rozkaz rządzącej junty – i w sumie wyszło im to nawet na dobre. Gdy np. Hyundai wchodził w przemysł stoczniowy (w latach 70. XX w.), nie miał doświadczenia w budowaniu statków. Był już wtedy jednak wiodącym przedsiębiorstwem przemysłowym Korei Południowej i miał olbrzymie wsparcie państwa. Niestety nieznany jest przypadek, by wszystkie restauracje albo kluby muzyczne w kraju zmieniły nagle i całkowicie profil działalności.

Zamiast jednak stroić sobie żarty z nieco pochopnej wypowiedzi wiceministra, lepiej przyjrzeć się globalnie polskim firmom, by ocenić ich potencjał zmiany profilu. Wszak żyjemy w Polsce, której gospodarka ma konkretne uwarunkowania, a nie w jakimś teoretycznym modelu ekonomicznym, w którym można swobodnie wpisywać nowe zmienne i obserwować efekty. Niestety działania rządu podczas jesiennej fali zakażeń koronawirusem sprawiają wrażenie, jakby nasi decydenci patrzyli na gospodarkę właśnie w ten sposób.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (2)

  • ale(2020-11-15 15:20) Zgłoś naruszenie 12

    Dawajcie na agentów Watykanu, posyłajcie dzieci na religie, popierajcie Opus Dei, ludzi Ordo Iuris. Krajem rządzą tłuki kościelne. Jedyne co potrafią, to kłamać i okradać naród. Polecam blog ,,Jak rozliczyć Kościół? Program deklerykalizacji Polski Jan Hartman 14.11.2020 r. - jak to przeczytacie, to zrozumiecie głupotę rządzących sług kościoła zwaną partia PiS. Jak byście mogli tak kraść i być zwolnieni od podatków, ceł, prowadzenia ksiąg finansowych, też byście tacy byli. Tylko musielibyście żebrać i udawać nędzarzy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane