statystyki

Czy handel w sieci się zakorkuje

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto09.11.2020, 11:21; Aktualizacja: 09.11.2020, 11:22
Firmy kurierskie zapewniają, że są dobrze przygotowane, choć nieoficjalnie wiadomo, że brakuje im rąk do pracy.

Firmy kurierskie zapewniają, że są dobrze przygotowane, choć nieoficjalnie wiadomo, że brakuje im rąk do pracy.źródło: ShutterStock

Zamknięcie galerii handlowych oznacza, że ich rolę będą musiały przejąć sklepy internetowe. Problem w tym, że weszliśmy właśnie w najbardziej gorących okres dla handlu. E-commerce staje przed wielkim wyzwaniem.

Roczne obroty centrów handlowych wynoszą ok. 130 mld zł. Z tego ponad 70 mld zł przypada na modę i akcesoria, kategorię mającą największy udział w galeriach, które na skutek lockdownu pozostaną zamknięte przynajmniej do końca miesiąca. Ponad 30 proc. rocznych obrotów, czyli ponad 40 mld zł jest realizowane przez galerie w ostatnim kwartale roku. To połowa wartości całego polskiego rynku e-commerce. Eksperci zaznaczają, że upatrywanie w nim nadziei na przejęcie niezrealizowanych w sklepach stacjonarnych zakupów może okazać się błędem. Szczególnie że już teraz dostawy towaru wydłużają się nawet dwukrotnie. Choć możliwe są różne scenariusze.

– Sytuacja w kraju wynikająca z pandemii koronawirusa zmienia się dynamicznie i trudno przewidzieć, co przyniosą kolejne dni czy tygodnie – zauważa Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska. I dodaje, że zazwyczaj średnia dzienna liczba doręczanych paczek wzrasta w końcu roku o ok. 50 proc. w stosunku do średniej z czasu poprzedzającego pik. Tym razem, biorąc pod uwagę pandemię i zamknięcie galerii handlowych, można spodziewać się, że wolumeny będą jeszcze wyższe.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane