statystyki

Woś: Bardzo krótka historia walki z biedą [OPINIA]

autor: Rafał Woś06.11.2020, 08:40; Aktualizacja: 06.11.2020, 08:43
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Jezus powiedział: „Ubogich zawsze mieć będziecie u siebie (J 12, 1-11)”. Niespodziewanie wyjaśnienie tych biblijnych słów przynosi nowa praca jednego z najważniejszych badaczy biedy we współczesnej ekonomii – Martina Ravalliona (Uniwersytet Georgetown).

W tekście „(Bardzo) krótka historia walki z biedą” pisze, że próba politycznej eliminacji zjawiska ubóstwa jest zjawiskiem dość nowym. Przez wieki nawet najwięksi społeczni rewolucjoniści (jak Jezus Nazarejczyk) zdawali się godzić z biedą jako normalnym i naturalnym składnikiem życia społecznego. Ubóstwo było postrzegane przez wielu jako wręcz naturalny warunek rozwoju. Zdaniem Ravalliona dopiero ojciec ekonomii klasycznej Adam Smith zaczął polemizować z przekonaniem, że bieda jest konieczna do generowania bogactwa. Ale to była ledwie przygrywka przed fundamentalnym starciem. W ciągu następnych 150 lat, wraz z rewolucją przemysłową i eksplozją nierówności społecznych, bieda znalazła się w centrum uwagi. Również w ekonomii „Może by tak wyrosnąć ze szkodliwego przekonania, że ubóstwo to dobra rzecz” – pisał w 1890 r. najsłynniejszy ekonomista tamtych czasów Alfred Marshall.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (4)

  • Papiez franciszek mowi...(2020-11-06 10:05) Zgłoś naruszenie 10

    A obecnie Papiez Franciszek mowi: - Dostosowac progi ubostwa do poziomu gospodarczego kraju - i na uwadze ma niewatpliwie USA i Polske.

    Odpowiedz
  • Prog ubostwa dochodowego(2020-11-06 10:32) Zgłoś naruszenie 10

    Prog ubostwa dochodowego nawiazujacy do poziomu rozwoju danego kraju funkcjonuje w swiecie /Eurostat, OECD, UNICEF/ juz od ponad 10 lat, ale jakos nie moze sie przebic do norm polskich.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane