statystyki

Jest chęć wspierania gospodarki

autor: Łukasz Wilkowicz05.11.2020, 08:31; Aktualizacja: 05.11.2020, 08:40
Banki tworzą rezerwy nie tylko wtedy, gdy klienci mają już problemy ze spłatą, ale przede wszystkim wtedy, gdy modele statystyczne pokażą, że takie problemy dopiero się pojawią.

Banki tworzą rezerwy nie tylko wtedy, gdy klienci mają już problemy ze spłatą, ale przede wszystkim wtedy, gdy modele statystyczne pokażą, że takie problemy dopiero się pojawią.źródło: ShutterStock

Firmy nie są zbyt chętne, żeby pożyczać pieniądze, ale jeśli będzie popyt, państwowe banki deklarują gotowość zwiększania akcji kredytowej. Dziś same muszą sobie radzić z problemami z przeszłości.

W czasie kryzysu finansowego z końca poprzedniej dekady dominujące wówczas na naszym rynku zagraniczne instytucje finansowe ograniczyły dostępność kredytów. Inaczej postąpiły banki z kapitałem krajowym, przede wszystkim państwowy PKO BP. Czy w obecnym kryzysie będzie podobnie? Wczoraj wyniki finansowe przedstawiły dwa z nich: PKO i kontrolowany przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń Alior. Kredyty na razie nie rosną, ale kontrolowane przez państwo banki deklarują, że są gotowe pożyczać.

W PKO BP III kw. był drugim z rzędu, w którym portfel kredytowy uległ zmniejszeniu. W końcu września był na poziomie podobnym jak rok wcześniej. Nieznacznie przekraczał ćwierć biliona złotych. Spadek miał miejsce w kredytach dla firm, zwiększyły się natomiast należności od klientów indywidualnych. Motorem wzrostu były hipoteki.

Po wybuchu pandemii PKO ograniczył dostępność kredytów. Piotr Mazur, wiceprezes odpowiedzialny za ryzyko, przyznał podczas telekonferencji z dziennikarzami, że w marcu–kwietniu liczba wniosków dotyczących zawieszenia spłaty kredytów budziła niepokój. Sytuacja szybko wróciła jednak do normy. – Latem zdecydowaliśmy się na poluzowanie polityki kredytowej i na dzień dzisiejszy ona niewiele różni się od tego, co mieliśmy przed pandemią. Bank jest otwarty na finansowanie – deklarował menedżer.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane