statystyki

Piątka dla zwierząt zamrożona, ale niezadowolenie nie

autor: Grzegorz Kowalczyk28.10.2020, 08:00; Aktualizacja: 28.10.2020, 08:28
Rolnicy mają też wątpliwości co do odpowiedniego zabezpieczenia ich interesów wobec drugiej fali zachorowań.

Rolnicy mają też wątpliwości co do odpowiedniego zabezpieczenia ich interesów wobec drugiej fali zachorowań.źródło: ShutterStock

Będą protesty, bo brakuje zaufania do rządu i nowego ministra, a branża boi się skutków drugiej fali pandemii

Sejmowa Komisja Rolnictwa poinformowała wczoraj, że wbrew wcześniejszym planom nie zajmie się obecnie projektem piątki dla zwierząt, który wrócił z Senatu. To zbieżne z ustaleniami DGP z ubiegłego tygodnia, że projekt może trafić do parlamentarnej zamrażarki.

Rolnicy, którzy zapowiadali na dzisiaj protest w stolicy, nie zamierzają jednak odwoływać swoich działań. – Oczekujemy jasnej odpowiedzi rządu, że projekt nie będzie dalej procedowany. W przeciwnym razie obecne postępowanie Sejmu niewiele zmienia – mówi Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego (PZHiPBM). Dopiero po tej deklaracji będą myśleć o rezygnacji z pogotowia strajkowego. Jak twierdzą jednak przedstawiciele organizacji rolniczych, sytuacja nadwyrężyła ich zaufanie do rządzących.

– Rolnicy to pragmatyczni ludzie, którzy potrafią liczyć. Uwierzyli rządzącym, popierali ich, pamiętając poprzednie rządy lekceważące wieś. Ufali, że rząd opiekuje się rolnictwem, bo je rozumie i wie, że przynosi też korzyść dla budżetu państwa. A tu nagle pojawił się cios i widmo zamknięcia części dobrze prosperujących gospodarstw. To nie tylko kwestia zagrożonych dochodów, ale też psychiki. Rolnicy poczuli się znienawidzeni – ocenia Andrzej Danielak, prezes Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane