statystyki

Kubisiak: Na restrukturyzację przyjdzie czas, teraz trzeba ratować [WYWIAD]

autor: Marek Chądzyński28.10.2020, 08:00; Aktualizacja: 28.10.2020, 08:19
W tej fazie kryzysu ryzyko zerwania łańcuchów dostaw wydaje się mniejsze.

W tej fazie kryzysu ryzyko zerwania łańcuchów dostaw wydaje się mniejsze.źródło: ShutterStock

- Wiosenne tarcze antykryzysowe były jak ratowanie życia, dzisiejsze wsparcie to środek przeciwbólowy, który ma pomóc firmom w przetrwaniu najtrudniejszego czasu - mówi Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego

J aki efekt przyniesie nowy program wsparcia, ogłoszony wczoraj przez rząd? Znowu będziemy mieli zahibernowanie rynku pracy?

Działania osłonowe mają teraz inną skalę niż te wprowadzane wiosną. Mają wspierać konkretne sektory, które nie mogą funkcjonować, bo albo obostrzenia uderzyły w nie bezpośrednio, np. przez nakaz wstrzymania działalności, albo pośrednio. Ma to im pozwolić przeczekać najtrudniejszy moment. Użyte narzędzia nie są niczym nowym. W innych krajach stosuje się bardzo podobne rozwiązania. Jesteśmy w innym punkcie, niż byliśmy wiosną, kiedy – używając medycznych porównań – chodziło o ratowanie życia. Dziś jest to raczej środek przeciwbólowy. Wiosenne tarcze zaopatrzyły przedsiębiorstwa w płynność, w niektórych firmach dziś jest ona może nawet większa, niż na początku pandemii. Ale też kryzys pandemiczny był czasem próby dla części firm i ich modelu biznesowego. Wejście w drugą falę z pewnością jest dla nich trudne.

Czy to jednak nie jest już czas na rozpoczęcie nowej dyskusji: niepewność związana z rozwojem pandemii jest ogromna, nawracanie lockdownów w różnych formach jest bardzo prawdopodobne i niektóre firmy trwale stracą rentowność. Może trzeba już opracowywać programy przebranżawiania dla pracowników, zamiast utrzymywać iluzję dzięki rządowym kroplówkom?

Skutki takich działań są długoterminowe, a w czasie takiego kryzysu, jak obecny, ważne są doraźne efekty. O programach strukturalnych zmian możemy mówić, gdy już będziemy w stanie nakreślić jakiś scenariusz wyjścia z pandemii, gdy np. będzie już opracowana skuteczna szczepionka i jedynie jej dostępność będzie barierą. Inaczej ryzykujemy, że zainwestujemy czas i pieniądze we wsparcie sektorów, które na koniec też okażą się narażone na efekty pandemii. Żeby tego uniknąć, musimy najpierw osiągnąć stan, w którym zarządzanie pandemią nie będzie tylko zarządzaniem kryzysem. A chyba jeszcze jesteśmy daleko od tego etapu.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane