statystyki

Przekształcenie w spółkę nie ułatwi przedsiębiorcy starań o koncesję na alkohol

autor: Marcin Nagórek27.10.2020, 08:54; Aktualizacja: 27.10.2020, 08:55
Z powyższych regulacji nie wynika wprost, czy po zmianie statusu prawnego przedsiębiorca traci możliwość ubiegania się o wydanie nowego zezwolenia.

Z powyższych regulacji nie wynika wprost, czy po zmianie statusu prawnego przedsiębiorca traci możliwość ubiegania się o wydanie nowego zezwolenia.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą. W lipcu burmistrz cofnął mi zezwolenie na sprzedaż alkoholu. We wrześniu przekształciłem się w jednoosobową spółkę z o.o. Czy mogę ubiegać się o zezwolenie na sprzedaż alkoholu, czy też nadal obowiązuje mnie trzyletni zakaz?

Z art. 18 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wynika, że „Sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży”.

Takie zezwolenie może być w pewnych sytuacjach cofnięte – o czym stanowi art. 18 ust. 10. Może stać się to m.in. w przypadku:

  • nieprzestrzegania określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych, a w szczególności sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw;
  • nieprzestrzegania określonych w ustawie warunków sprzedaży napojów alkoholowych;
  • powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt (gdy prowadzący nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane