statystyki

Wspólnicy wnoszą dopłaty, gdy przewiduje to umowa spółki

27.10.2020, 20:00
Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym

Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowymźródło: ShutterStock

Szczególną formą dokapitalizowania spółki z o.o. są dopłaty. Wspólnicy, zamiast podwyższać kapitał albo zaciągać kredyt bankowy, mogą podjąć uchwałę zobowiązującą każdego z nich do wniesienia dopłat. Jakie warunki muszą być wówczas przestrzegane?

Na wspólnika można nałożyć obowiązek uiszczenia dopłat tylko wtedy, gdy przewiduje to umowa spółki. Ważne jest również odpowiednie uregulowanie trybu ich wnoszenia. Na kwestie te zwrócono uwagę w wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 10 sierpnia 2020 r. (sygn. akt V AGa 39/20).

Umowa spółki powinna określać maksymalną kwotę, do uiszczenia której mogą zostać zobowiązani wspólnicy w ramach realizacji obowiązku dopłat. Dzięki temu znają oni z góry zakres swojej odpowiedzialności wobec spółki z tego tytułu. Jest to istotne, ponieważ wspólnik zasadniczo nie może odmówić wniesienia dopłat. Jeżeli ich nie uiści w określonym terminie, to zobowiązany jest do zapłaty ustawowych odsetek za opóźnienie. Poza tym spółka może również żądać naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane