O zdobyciu nowego, potężnego blue chipa, uzyskaniu pozycji światowego lidera w ilości notowanych spółek gamingowych oraz kolejnej próbie przejęcia zagranicznego podmiotu prowadzącego giełdę rozmawialiśmy z dr Markiem Dietlem prezesem GPW.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie kończy w przyszłym roku 30 lat i choć ostatnio WIG radzi sobie raczej słabo, to prowadząca go spółka kolejny rok przynosi zyski, a jej kurs znajduje się w pobliżu historycznych szczytów.

GPW niepomna nieudanych prób nabycia min. giełd w Wiedniu, Pradze i Tel Avivie postanowiła udać się na zakupy do Armenii. Jej celem jest Armenia Securities Exchange (AMX), a w transakcję zaangażowany jest min. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. 18 września 2020 roku Zarząd GPW podpisał porozumienie z Centralnym Bankiem Armenii (CBoA) w sprawie negocjacji zakupu pakietu większościowego stanowiącego 65% udziałów w AMX. Tymczasem już 27 września 2020 roku pomiędzy Armenią, a Azerbejdżanem rozgorzał konflikt zbrojny o Górski Karabach. Malutka giełda w Erywaniu nadal jednak pozostaje w orbicie zainteresowań GPW. Prezes Dietl przyznaje, że co prawda, zwykle przejęcia spółek prowadzących giełdy są silnie motywowane polityką, jednak podkreśla też, że ze strony GPW decyzja o przejęciu AMX była ściśle biznesowa. Podkreślając zdrowe fundamenty Armenii nasz gość wymieniał wśród jej mocnych stron wymieniał sprywatyzowanie gospodarki, dobre regulacje gospodarcze zbieżne z obowiązującymi w UE oraz przedsiębiorczość Ormian. Mówił także o bardzo profesjonalnej kadrze zarządczej AMX i około 40 spółkach, dla których rynek armeński stał się już zbyt mały.

Więcej, nie tylko o nabyciu AMX, w wywiadzie wideo.