statystyki

Drogi prąd będzie wyganiał firmy z Polski

autor: Grzegorz Kowalczyk26.10.2020, 08:47; Aktualizacja: 26.10.2020, 10:51
Koszt energii w Polsce jest o 80 zł za MWh większy niż w Niemczech, Francji, Czechach czy na Słowacji

Koszt energii w Polsce jest o 80 zł za MWh większy niż w Niemczech, Francji, Czechach czy na Słowacjiźródło: ShutterStock

Rosnące ceny energii powodują ograniczenie projektów inwestycyjnych. Firmy chcą wsparcia w transformacji energetycznej.

Koszt energii w Polsce jest o 80 zł za MWh większy niż w Niemczech, Francji, Czechach czy na Słowacji. A w przyszłym roku poprzez wprowadzenie opłaty mocowej różnica może sięgnąć nawet 120 zł. Nikt oficjalnie tego nie powie, ale wiele firm rozgląda się za przeniesieniem produkcji poza Polskę. W przypadku elektrycznych stalowni to dość proste. Strach dziś inwestować w polskie hutnictwo, bo to się nie zwróci – tłumaczy Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH).

Opłata mocowa to wydatek ponoszony za zapewnienie stałych dostaw prądu. Wejście w życie opłaty przełożono z jesieni tego roku na przyszły rok, ale jak twierdzą przedstawiciele biznesu, w ich sytuacji niewiele to zmienia.

Niedawno ArcelorMittal zdecydował o wyłączeniu wielkiego pieca w Krakowie. W minionym tygodniu stanęła Huta Częstochowa (tu problemy trwają od dłuższego czasu, trwają poszukiwania nabywcy aktywów upadłej firmy).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane