statystyki

Polska wykorzystuje unijne miliony na innowacje

autor: Paulina Szewioła26.10.2020, 08:47; Aktualizacja: 26.10.2020, 15:09
Program Horyzont 2020 z polskiej perspektywy

Program Horyzont 2020 z polskiej perspektywyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

660 mln euro pozyskała Polska w kończącym się właśnie unijnym programie ramowym Horyzont 2020, którego celem jest wspieranie badań naukowych, rozwoju i innowacji. To o 65 proc. więcej niż w analogicznym okresie w poprzedniej edycji (w latach 2007–2013).

Na jakich zasadach działa taki program, tłumaczy Katarzyna Walczyk-Matuszyk, wicedyrektor w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE.

– Mogą z niego skorzystać wszystkie podmioty, które realizują projekty badawcze i innowacyjne. W konkursach mogą wziąć udział uczelnie, instytuty badawcze i naukowe, małe i średnie przedsiębiorstwa, duże firmy, administracja publiczna. Dostępne są też konkursy dla indywidualnych naukowców i stypendia umożliwiające im pobyty zagraniczne – tłumaczy.

Ekspertka zwraca uwagę na pewne obwarowania. – Jedną z głównych zasad programu jest konieczność zbudowania międzynarodowego konsorcjum projektowego (lub udział w nim), w skład którego wchodzą minimum trzy podmioty. Jedynie firmy z sektora MŚP mogą startować samodzielnie – mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk.

Jest lepiej, ale…


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane