statystyki

Sojusz Północnoatlantycki wydaje więcej. I patrzy w gwiazdy

autor: Maciej Miłosz26.10.2020, 07:41; Aktualizacja: 26.10.2020, 07:41
2 proc. PKB to minimum, które państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny wydawać na obronność.

2 proc. PKB to minimum, które państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny wydawać na obronność.źródło: ShutterStock

W tym roku 10 z 30 krajów NATO wyda na obronność ponad 2 proc. PKB. Oprócz opublikowania danych o wydatkach Sojusz ogłosił, że stworzy Centrum Kosmiczne z siedzibą w niemieckim Ramstein.

2 proc. PKB to minimum, które państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny wydawać na obronność. O tym wskaźniku często wspominał prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, krytykując fakt, że niektórzy członkowie NATO są pasażerami na gapę, czyli korzystają ze zdolności obronnych USA, sami za to nie płacąc. Najmocniej Trump atakował w ten sposób Berlin.

Opublikowane w ubiegłym tygodniu szacunki Kwatery Głównej w Brukseli co do wydatków w 2020 r. pokazują, że przez ostatnie pięć lat wiele się zmieniło. O ile w 2014 r. tylko trzy kraje spełniały kryterium 2 proc., to w tym roku będzie ich już 10, a kolejne pięć jest blisko osiągnięcia tego poziomu. W tym roku szczególnie duży wzrost wydatków na obronność zanotują Niemcy – ma to być skok z 1,36 proc na 1,57 proc. PKB, co przy wielkości gospodarki RFN daje wzrost wydatków niemal o 5 mld euro. To prawie połowa budżetu Polski na obronność.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane