statystyki

Druga fala koronawirusa, czyli gospodarka wraca pod kreskę

autor: Łukasz Wilkowicz25.10.2020, 16:00; Aktualizacja: 25.10.2020, 17:13
Ale przyszedł październik i okazało się, że skala zachorowań poszła mocno w górę. Jak to się odbiło na gospodarce? – Patrzę przede wszystkim na wskaźniki klimatu koniunktury. Oba za październik poszły w dół. Porównując z tym, co było w kwietniu-maju, widzimy pogorszenie, ale wciąż nie jest tak źle, bo cała gospodarka nie została zamknięta – mówi Jarosław Janecki ze Szkoły Głównej Handlowej.

Ale przyszedł październik i okazało się, że skala zachorowań poszła mocno w górę. Jak to się odbiło na gospodarce? – Patrzę przede wszystkim na wskaźniki klimatu koniunktury. Oba za październik poszły w dół. Porównując z tym, co było w kwietniu-maju, widzimy pogorszenie, ale wciąż nie jest tak źle, bo cała gospodarka nie została zamknięta – mówi Jarosław Janecki ze Szkoły Głównej Handlowej.źródło: ShutterStock

Z rządu płynęły dotąd sygnały, że „pieniędzy z helikoptera” – jak w czasie pierwszej fali pandemii – nie będzie. A tych pieniędzy spadło firmom z nieba tyle, że jeszcze na parę miesięcy powinno im wystarczyć.

Z aklinanie koronawirusa przez polityków wiele nie dało. Druga fala pandemii stała się faktem. I szybko okazała się dużo wyższa niż pierwsza. Zapewne będzie też dłuższa. Czy są szanse, że nie zatopi naszej gospodarki i budżetu? W miarę wprowadzania nowych obostrzeń ekonomiści rewidują w dół prognozy na końcówkę tego i przyszły rok. Ale też ich zdaniem są duże szanse na to, że przynajmniej w wymiarze ekonomicznym udało nam się nieco uodpornić na koronawirusa.

Twarde dane z gospodarki, jakimi w tej chwili dysponujemy, wnoszą niewiele. Powód? Dotyczą w najlepszym przypadku września. Liczba zakażeń wtedy rosła, ale sytuacja nie wyglądała źle. Stref żółtych, a już zwłaszcza czerwonych, było niewiele. Szkoły pracowały pełną parą. Nie było więc powodu, żeby ludzie brali wolne, by opiekować się małymi dziećmi.

Produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu była o prawie 6 proc. wyższa niż rok wcześniej – odnosimy się więc do okresu, w którym o koronawirusie nikt nie słyszał, nasza gospodarka trochę spowalniała, lecz nastroje były najlepsze od lat. Tak szybkiego wzrostu nie było od prawie półtora roku. Biorąc pod uwagę cały III kwartał, roczny wzrost produkcji wynosił średnio prawie 3 proc. (w II kwartale był kilkunastoprocentowy spadek).

W przypadku trwałych dóbr konsumpcyjnych (jak sprzęt RTV-AGD) wzrost produkcji wynosił prawie 20 proc. W dużej mierze to oznaka popytu zgłaszanego z zagranicy, ale w pewnym zakresie to również sygnał, że popyt konsumpcyjny miał się całkiem nieźle. Średni wzrost sprzedaży detalicznej o 2 proc. w skali roku na tle poprzednich lat może się wydawać słabym wynikiem, ale ani w I, ani w II kwartale lepiej nie było. Dorzućmy jeszcze 15-proc. wzrost w skali roku liczby mieszkań oddanych do użytku w III kwartale czy 4,5-proc. wzrost przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw (zatrudnienie spadało, ale z miesiąca na miesiąc coraz wolniej) i okaże się, że statystycznie wypadaliśmy całkiem nieźle.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (3)

 • Zenek biznesmen(2020-10-26 07:09) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wierzę

  Odpowiedz
 • burzaCytokin(2020-10-25 19:38) Zgłoś naruszenie 00

  Będzie III fala, IV, V, VI, VII i VII pandemii, po czym przejdzie w endemię. Jeśli Rząd RP nie wprowadzi upraw krajowych cannabisu w Polsce wraz z wiosną 2021 to kowid będzie szalał dalej. THC i CBD to naturalny lek na burzę cytokin w płucach kowidowców. Dlatego też od miesiąca zachód wstrzymał dostawy mikro dostaw do Polski, zostawiając to dla swoich obywateli. Polak mądry po szkodzie albo w czasie kowida - Polak mądry po śmierci.

  Odpowiedz
 • Tev(2020-10-25 19:55) Zgłoś naruszenie 00

  To jest pieniądz bez pokrycia czyli pusty pieniądz

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane