statystyki

Dziewięć krajów Trójmorza będzie wspólnie inwestować

autor: Magdalena Cedro20.10.2020, 12:31; Aktualizacja: 20.10.2020, 12:31
Trójmorze

Trójmorzeźródło: ShutterStock

Na wczorajszym szczycie inicjatywy w Tallinnie pięć kolejnych krajów dołączyło do Funduszu Trójmorza, z którego mają być finansowane projekty infrastrukturalne w regionie. Jako pierwsi informowaliśmy o poszerzeniu grupy, a wczoraj nasze doniesienia potwierdził prezydent Andrzej Duda, wymieniając Węgry, Bułgarię, Słowenię, Litwę i Chorwację jako nowych członków.

Regionalny fundusz inwestycyjny stworzony został z inicjatywy Polski i Rumunii, a w tym roku dołączyły do niego Estonia i Łotwa. – Chciałbym się zwrócić do naszych przyjaciół ze Stanów Zjednoczonych. Dzięki waszemu wsparciu inwestycji w tym regionie kraje Trójmorza są o wiele bardziej niezależne. Mam nadzieję, że inne kraje pójdą za waszym przykładem – powiedział polski prezydent, nawiązując do zapowiadanego przez Waszyngton wkładu w wysokości 1 mld dol.

Fundusz został powołany w zeszłym roku. – Regularne spotkania 11 państw pozwoliły na utworzenie funduszu w zaledwie osiem miesięcy. Standardowo powołanie międzynarodowego funduszu inwestycyjnego zajmuje minimum dwa, trzy lata – mówi DGP Beata Daszyńska-Muzyczka, przewodnicząca rady nadzorczej funduszu i prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, pomysłodawcy i inicjatora przedsięwzięcia. Jak dodaje, fundusz ma charakter komercyjny, a więc musi zarabiać. Ma przyciągać inwestorów prywatnych i stanowić dodatkowe źródło finansowania projektów infrastrukturalnych. – Fundusz może angażować się w projekty w formule PPP, z udziałem środków publicznych i unijnych. Decyzje o zaangażowaniu się w dany projekt podejmowane są przez niezależny komitet inwestycyjny. Taka konstrukcja jest gwarancją pozyskania inwestorów prywatnych – podkreśla.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane