statystyki

Według TSUE afrodyzjak może być traktowany jako żywność

autor: Patryk Słowik20.10.2020, 07:48; Aktualizacja: 20.10.2020, 08:10
Sprawa, którą zajmowali się luksemburscy sędziowie, dotyczyła holenderskiego przedsiębiorcy prowadzącego sex shop. Sprzedaje on w nim m.in. kapsułki, krople, proszki i spraye prezentowane jako afrodyzjaki zwiększające libido.

Sprawa, którą zajmowali się luksemburscy sędziowie, dotyczyła holenderskiego przedsiębiorcy prowadzącego sex shop. Sprzedaje on w nim m.in. kapsułki, krople, proszki i spraye prezentowane jako afrodyzjaki zwiększające libido.źródło: ShutterStock

Pojęcia „środków spożywczych przeznaczonych do spożycia przez ludzi” oraz „produktów zwykle przeznaczonych do użytku jako dodatek lub substytut środków spożywczych” znajdujące się w pkt 1 załącznika III do dyrektywy nr 2006/112 należy interpretować w ten sposób, że dotyczą one wszelkich produktów zawierających substancje odżywcze pełniące w organizmie ludzkim funkcje budulcowe, energetyczne i regulujące, które są niezbędne do utrzymania, funkcjonowania i rozwoju tego organizmu, spożywanych w celu dostarczenia organizmowi tych substancji.

Oznacza to, że afrodyzjaki z dobrym składem mogą być uznane za żywność. Zarazem jednak produkty będące placebo tego warunku nie spełniają. Stwierdził tak Trybunał Sprawiedliwości UE.

Sprawa, którą zajmowali się luksemburscy sędziowie, dotyczyła holenderskiego przedsiębiorcy prowadzącego sex shop. Sprzedaje on w nim m.in. kapsułki, krople, proszki i spraye prezentowane jako afrodyzjaki zwiększające libido. Produkty te, które zasadniczo zawierają składniki pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, są przeznaczone do spożycia przez ludzi i są stosowane doustnie.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane