statystyki

Gospodarka w sieci podjęła wyzwanie

autor: Elżbieta Rutkowska15.10.2020, 08:56; Aktualizacja: 15.10.2020, 08:56
To sektor MSP napędził wzrost na początku pandemii

To sektor MSP napędził wzrost na początku pandemiiźródło: ShutterStock

W pandemii przybyło w Polsce 3,6 mln użytkowników usług online, a wzrost sektora cyfrowego przyśpieszył 2,5-krotnie.

Z raportu firmy McKinsey & Company „Digital Challengers” wynika, że od stycznia do maja br. gospodarka cyfrowa w Polsce rosła w tempie 18,4 proc., ponad dwa razy szybciej niż w latach 2017‒2019, gdy dynamika wzrostu wyniosła 7,2 proc.

Tym samym wyszliśmy ponad średnią – 14 proc. ‒ dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), choć w okresie 2017‒2019 wynik Polski był gorszy od przeciętnego. W ciągu trzech ostatnich lat gospodarka cyfrowa w CEE rosła bowiem w tempie niemal 8 proc. rocznie, osiągając wartość 94 mld euro w ub.r. Polska gospodarka cyfrowa była w tym czasie warta 32,7 mld euro (ok. 144 mld zł).

McKinsey zastrzega przy tym, że poziom cyfryzacji w Polsce i pozostałych krajach regionu jest wciąż niższy niż u „cyfrowych liderów” z Europy Północnej. ‒ Wzrost popytu na usługi online, który obserwujemy przez ostatnie pół roku, jest bezprecedensowy – komentuje Tomasz Marciniak, partner w warszawskim biurze McKinsey i współautor raportu. – Biorąc pod uwagę, jak szybko w wyniku pandemii konsumenci przestawiają się na kanały cyfrowe, widać, że potencjał przyspieszenia digitalizacji całej gospodarki jest ogromny – dodaje.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane