statystyki

Czytnik cen nie zastąpi wywieszek na półkach

autor: Marcina Nagórek13.10.2020, 20:00
W opisanej sytuacji czytelnik może jeszcze próbować złożyć odwołanie od decyzji inspekcji handlowej do prezesa UOKiK, licząc na obniżenie kary. Na wysokość sankcji ma bowiem wpływ stopień naruszenia obowiązków oraz dotychczasowa działalność przedsiębiorcy, a także wielkość jego obrotów i przychodu.

W opisanej sytuacji czytelnik może jeszcze próbować złożyć odwołanie od decyzji inspekcji handlowej do prezesa UOKiK, licząc na obniżenie kary. Na wysokość sankcji ma bowiem wpływ stopień naruszenia obowiązków oraz dotychczasowa działalność przedsiębiorcy, a także wielkość jego obrotów i przychodu.źródło: ShutterStock

Prowadzę kilka sklepów. Wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej nałożył na mnie po raz kolejny karę za brak cen. Czy słusznie, skoro powiesiłem w kilku miejscach czytniki, aby klienci mogli sprawdzić cenę każdego towaru, jeśli jej nie znaleźli na wywieszce? Czy mogę być karany wielokrotnie?

Nałożenie kary było uzasadnione. Czytnik cen bowiem nie wystarczy, by wypełnić wymóg, jaki na handlowców nakładają przepisy. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 1 ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług w miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie.

Z kolei – jak doprecyzowano w par. 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług – cenę uwidacznia się w miejscu ogólnodostępnym i dobrze widocznym dla konsumentów, na danym towarze, bezpośrednio przy nim lub w jego bliskości. Wskazano tam również, że cenę oraz cenę jednostkową (np. w przeliczeniu za litr czy kilogram) uwidacznia się w szczególności:


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane