statystyki

Niefrasobliwy wybór prokurenta jest ryzykowny

autor: Leszek Jaworski13.10.2020, 18:00
W zależności od stanu faktycznego konkretnej sprawy spółka będzie mogła dochodzić od prokurenta naprawienia szkody w reżimie odpowiedzialności kontraktowej (art. 471 k.c.) lub deliktowej (art. 415 k.c.).

W zależności od stanu faktycznego konkretnej sprawy spółka będzie mogła dochodzić od prokurenta naprawienia szkody w reżimie odpowiedzialności kontraktowej (art. 471 k.c.) lub deliktowej (art. 415 k.c.).źródło: ShutterStock

Jestem członkiem zarządu spółki z o.o. Prokurent w postępowaniu przetargowym złożył oświadczenie niezgodne ze stanem faktycznym. Czy ponoszę odpowiedzialność za jego działania? Czy prokurent odpowie wobec spółki?

Co do zasady członkowie zarządu nie powinni ponosić osobistej odpowiedzialności za działania prokurenta. Jednak jak zastrzega Wojciech Łysek, adwokat, senior associate w zespole postępowań sądowych i arbitrażu w warszawskim biurze kancelarii Dentons, w niektórych sytuacjach takiej odpowiedzialności nie da się wykluczyć. Według prawnika tak może być zwłaszcza wtedy, gdy członek zarządu zlecił prokurentowi czynności, które są przestępstwem.

– Ewentualną odpowiedzialność członków zarządu wobec spółki można byłoby rozważać również w sytuacji, w której zarząd zaniechałby jakiegokolwiek nadzoru nad pracownikami, nie wypracował mechanizmów kontroli oraz dopuścił do całkowitej samowoli prokurenta i zatrudnionych w spółce osób – twierdzi mecenas Wojciech Łysek. I dodaje, że każdy taki przypadek musiałby być jednak badany z osobna, a wiele zależałoby od dodatkowych czynników, choćby tego, jaka jest skala przedsiębiorstwa (trudno bowiem oczekiwać od zarządu dużej spółki, aby kontrolował wszystkie kroki pracowników) oraz konkretnych działań podjętych przez prokurenta i charakteru ich wadliwości.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane