statystyki

Wysokich kar za brak recyklingu nie będzie. Chwilowo

autor: Katarzyna Nocuń13.10.2020, 07:53; Aktualizacja: 13.10.2020, 07:55
W projekcie znalazła się jedynie część rozwiązań zapowiadanych przez wiceministra klimatu Jacka Ozdobę w ramach pakietu „Czystość plus”.

W projekcie znalazła się jedynie część rozwiązań zapowiadanych przez wiceministra klimatu Jacka Ozdobę w ramach pakietu „Czystość plus”.źródło: ShutterStock

Gminy policzą poziomy odzysku od czterech frakcji, a nie od masy wszystkich zebranych odpadów. W innym wypadku straty budżetów gminnych z tytułu nakładanych przez Inspekcję Ochrony Środowiska kar w skali całego kraju mogłyby wynieść ok. 900 mln zł.

Tak szacuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które już kilka miesięcy temu zapowiedziało zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i innych ustaw (pisaliśmy o tym: „Czas na tanie śmieci”, DGP nr 141/2020). Wczoraj projekt został opublikowany i przekazany do konsultacji.

Po staremu

Gminy rozliczą się z efektów selektywnej zbiórki odpadów zebranych w tym roku według metody stosowanej w poprzednich latach (muszą wykazać minimum poziom 50 proc. odzysku, przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła). Nie obejmuje ona m.in. bioodpadów, które stanowią nawet ok. 30 proc. całej masy odpadów komunalnych. Z ich przetworzeniem jest jednak problem – jakość zebranego surowca jest zbyt niska, by powstał z niego kompost, brakuje także instalacji wydających certyfikaty. Bardziej restrykcyjny wzór ma obowiązywać dopiero w 2021 r., czyli dotyczyć sprawozdań składanych przez gminy w 2022 r.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane