statystyki

Umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy: O czym warto pamiętać [ANALIZA]

autor: Szymon Banach13.10.2020, 07:44; Aktualizacja: 13.10.2020, 07:45
Nowe przepisy nie regulują kompleksowo zakresu umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy.

Nowe przepisy nie regulują kompleksowo zakresu umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy.źródło: ShutterStock

1 marca 2021 r. wchodzą ostatecznie w życie przepisy wprowadzające obowiązkową dematerializację akcji. Akcje w formie dokumentu zostaną zastąpione zapisem w elektronicznych rejestrach prowadzonych dla spółek akcyjnych, prostych spółek akcyjnych (przypomnijmy, że ten nowy typ spółki również wejdzie do naszego porządku prawnego w marcu przyszłego roku) oraz spółek komandytowo-akcyjnych. Dematerializacja będzie skutkować utratą mocy prawnej dokumentu akcji jako papieru wartościowego. Tym samym dokument akcji przestanie stanowić tytuł do wykonywania praw akcjonariusza w spółce, takich jak prawo głosu na walnym zgromadzeniu czy prawo do dywidendy; zachowa jedynie przez pięć lat moc dowodową w zakresie wykazania przez akcjonariusza, że przysługują mu prawa udziałowe w danej spółce.

Istniejące już spółki przygotowują się do dematerializacji akcji, m.in. wybierając podmioty prowadzące rejestry akcjonariuszy i zawierając z nimi odpowiednie umowy. Rejestry akcjonariuszy prowadzone będą przez domy maklerskie, banki prowadzące działalność maklerską, banki powiernicze, zagraniczne firmy inwestycyjne i zagraniczne osoby prawne prowadzące działalność maklerską na terytorium RP oraz przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A., a w przypadku prostych spółek akcyjnych także przez notariuszy.

Zgodnie z nowym art. 328 1 par. 5 kodeksu spółek handlowych wybór podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy wymaga uchwały walnego zgromadzenia, zaś przy zawiązaniu spółki wyboru dokonują założyciele. Niezwłocznie po wyborze podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy dana spółka jest zobowiązana do zawarcia z nim umowy (art. 328 2 par. 1 k.s.h.). Tożsame do powyższych zasady wprowadzają przepisy nowelizacji kodeksu w odniesieniu do prostej spółki akcyjnej (art. 300 31 par. 5 i art. 300 32 par. 1 k.sh.).

Nowe przepisy nie regulują kompleksowo zakresu umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy. Zawierają jednak pewne rozwiązania, które strony umowy muszą wziąć pod uwagę. W przypadku spółki akcyjnej, zgodnie z art. 328 2 par. 3 k.s.h., umowa o prowadzenie rejestru akcjonariuszy stanowi podstawę do rejestrowania także praw poboru akcji oraz, o ile statut nie stanowi inaczej, powierzenia podmiotowi prowadzącemu ten rejestr pośredniczenia w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych spółki wobec akcjonariuszy z tytułu przysługujących im praw z akcji.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane