statystyki

Z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 wydano dotąd 65 mld zł. Na co – trzeba się domyślać

autor: Marek Chądzyński06.10.2020, 08:40; Aktualizacja: 06.10.2020, 08:45
Bardziej przejrzysta jest Tarcza Finansowa, czyli pomoc kierowana do firm z Polskiego Funduszu Rozwoju za pośrednictwem banków.

Bardziej przejrzysta jest Tarcza Finansowa, czyli pomoc kierowana do firm z Polskiego Funduszu Rozwoju za pośrednictwem banków.źródło: ShutterStock

W Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 zgromadzono już prawie 82 mld zł – informuje Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza funduszem. BGK zapewnia mu finansowanie, sprzedając specjalne obligacje. W tym roku ma zebrać ok. 112 mld zł. Kwota, jaką uzyskał do tej pory, to plon aktywności na rynku długu od kwietnia. Z tej puli bank przekazał dysponentom niemal 65 mld zł na walkę z pandemią.

Na tym dane się kończą. Nie wiadomo do końca, kto i ile pieniędzy dostał. Bazując na pierwotnej wersji planu finansowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 można zakładać, że najwięcej trafiło do resortu rodziny i pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według informacji pozyskanych z ZUS do połowy września fundusz przekazał ZUS ponad 18 mld zł, czyli nieco ponad jedną czwartą wypłaconej całej puli. I to się mniej więcej zgadza z planem finansowym – według niego do końca roku zakład miał dostać prawie 40 mld zł. Ma to pomóc w zasypaniu wyrwy, jaką w przychodach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych spowodowało zwolnienie ze składek i powetować ubytek związany z zatrzymaniem reformy OFE, czyli przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych w prywatne indywidualne konta emerytalne. Od przeniesienia aktywów OFE do IKE miała być pobrana 15-proc. opłata, która w tym roku miała zapewnić FUS-owi 13 mld zł.

– Z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 finansowane są także inne świadczenia z tarczy antykryzysowej, które wypłacamy – podkreśla Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane