statystyki

Kozłowski: Przekształcajmy OFE na równych warunkach [OPINIA]

autor: Łukasz Kozłowski06.10.2020, 08:40; Aktualizacja: 06.10.2020, 08:42
Jest oczywiste, że OFE powinny zostać przekształcone w taki sposób, aby ich członkowie nie zostali pokrzywdzeni bez względu na to, czy wybiorą IKE czy ZUS.

Jest oczywiste, że OFE powinny zostać przekształcone w taki sposób, aby ich członkowie nie zostali pokrzywdzeni bez względu na to, czy wybiorą IKE czy ZUS.źródło: ShutterStock

Skutkiem pandemii COVID-19 było nie tylko zamrożenie aktywności w gospodarce, lecz również procesu legislacyjnego w parlamencie. Taki los spotkał m.in. nowelizację niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. Wejście w życie uchwalonej już przez Sejm ustawy zatrzymała uchwała Senatu podjęta 13 marca, u samego progu lockdownu. Później do tematu nie powrócono, co było całkowicie zrozumiałe, zważywszy na skalę ówczesnych zawirowań na rynkach finansowych, którą dobrze ilustruje fakt, że indeks WIG20 w ciągu zaledwie czterech tygodni stracił przeszło 35 proc. wartości.

Tym samym niesprzyjające okoliczności zewnętrzne po raz kolejny opóźniły przekształcenie OFE, które z systemowego punktu widzenia powinno było nastąpić już w ubiegłym roku, równolegle z pierwszym etapem wdrażania pracowniczych planów kapitałowych. II filar systemu emerytalnego z powodu zmian wprowadzonych w 2014 r. funkcjonuje dziś w formie, która w perspektywie długoterminowej nie jest możliwa do utrzymania. Na skutek domyślności przekazywania składek w ramach II filaru na subkonto prowadzone przez ZUS 85 proc. członków OFE nie zasila ich już nowymi środkami.

Ustawa z 2014 r. skutecznie zablokowała również możliwość pozyskiwania nowych członków OFE, których liczba zmalała z ponad pół miliona w 2011 r. do zaledwie kilkuset obecnie. Istniejące aktywa funduszy są stale uszczuplane na skutek działania mechanizmu suwaka bezpieczeństwa, transferującego do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych środki członków, którym do emerytury pozostało mniej niż 10 lat. Zakaz nabywania przez OFE obligacji Skarbu Państwa uniemożliwia im natomiast budowę odpowiednio zdywersyfikowanych portfeli inwestycyjnych.

Taki stan rzeczy nie powinien być już dłużej utrzymywany. Przekształcenie OFE w IKE, zgodnie z koncepcją przedstawioną przez rząd, jest z pewnością lepszym rozwiązaniem niż dalsze trwanie status quo. Ważne jest jednak także to, by operacja ta została przeprowadzona w odpowiednich warunkach i na równych zasadach. Mając to na względzie, wątpliwości budzi przepis zawarty w art. 39 ust. 7 ustawy przekształcającej, zgodnie z którym w odniesieniu do osób decydujących się na przeniesienie swoich środków do ZUS zamiast na IKE stosuje się wycenę ich aktywów w OFE ustaloną na 15 kwietnia 2019 r., jeżeli byłaby ona wyższa od wartości ustalonej przed dniem przekształcenia (planowanym pierwotnie na początek października 2020 r .).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane