statystyki

Budowlanka czeka na rządowe zamówienia

autor: Marek Chądzyński30.09.2020, 11:32; Aktualizacja: 30.09.2020, 11:33
Analitycy Euler Hermes, jednej z największych na polskim rynku firm ubezpieczających należności, są zdania, że o ile branża budowlana weszła w rok 2020 w całkiem dobrej kondycji, o tyle teraz sytuacja zmienia się na jej niekorzyść.

Analitycy Euler Hermes, jednej z największych na polskim rynku firm ubezpieczających należności, są zdania, że o ile branża budowlana weszła w rok 2020 w całkiem dobrej kondycji, o tyle teraz sytuacja zmienia się na jej niekorzyść.źródło: ShutterStock

Firmy zajmujące się ubezpieczaniem należności będą się bacznie przyglądać, jak branża poradzi sobie z inwestycyjnym zastojem.

Choć w danych o zadłużeniu czy przeterminowaniu płatności nie widać katastrofy, to przekonanie, że nadchodzące kwartały mogą być dla budowlanki czasem próby, jest coraz silniejsze. Dane GUS o produkcji budowlano-montażowej już wskazują, że pandemia uderza w nią z opóźnieniem: w sierpniu produkcja budowlana była niższa o 12,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Do tego wyraźnie rosną zaległości budowlanki wobec sektora finansowego, czyli banków i firm leasingowych, co wiemy z zestawień przygotowywanych przez biura informacji gospodarczej. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że w porównaniu z końcem lutego wartość niespłacanych kredytów i rat leasingowych na koniec sierpnia zwiększyła się o niemal połowę, z 213,5 mln zł do prawie 313 mln zł.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane