Ministerstwo Rozwoju (MR) rozpoczęło konsultacje dotyczące projektów do Krajowego Planu Odbudowy (KP)). Jednocześnie do końca września można składać kolejne pomysły, z których najlepsze zostaną przedstawione jako propozycje Ministerstwa Rozwoju do KPO, poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Resort opracował w tym celu specjalną stronę internetową plandobudowy.pl.

"Krajowy Plan Odbudowy wymaga akceptacji, zrozumienia i przejęcia pałeczki przez społeczeństwo i przez sektor prywatny. W Ministerstwie Rozwoju przygotowaliśmy pakiet projektów, które będą stanowić część całego planu" – powiedziała Emilewicz w trakcie konferencji prasowej na ImpactCEE.

W toku prac resort rozwoju wraz z przedstawicielami spółek Skarbu Państwa, firm, ekspertów oraz z władzami województwa przygotował 86 projektów.

"Jesteśmy także otwarci na nowe propozycje" – podkreśliła wicepremier.

"Nasze propozycje to te, z których byliśmy znani przez ostatnie lata, związane z rozwojem energetyki odnawialnej w sektorze prosumenckim, udostępnienie czystej i taniej energii dla odbiorców indywidualnych. To także projekty wpisujące się w nową falę renowacji, […] ta nowa fala renowacji ma dotyczyć budynków wielorodzinnych, jednorodzinnych w całej Europie" – wskazała.

Przypomniała, że resort rozwoju zgłosił też propozycję budowy hubu biotechnologicznego.

"Chcemy wysłać plan do Komisji Europejskiej jeszcze 2 październiku […] po to, aby Komisja zaakceptowała, abyśmy my następnie w polskim parlamencie przegłosowali sposób wydatkowania i aby te aby te środki trafiły do Polski już w przyszłym roku" – powiedziała Emilewicz.

Krajowy Plan Odbudowy zakłada dla Polski blisko 60 mld euro; 23,1 mld euro w formie dotacji i 34,2 mld euro na pożyczki. 70% tej kwoty ma zostać przyznana przez KE do końca 2022 r. - w przypadku Polski to 18,9 mld euro dotacji. 30% środków z puli będzie przyznanych do końca 2023 r., w przypadku Polski może to być 4,1 mld euro.

"Chcemy, aby […] środki zaczęły pracować już w przyszłym roku. […] 23 mld euro to są dotacje, z których 8% - jeżeli się dobrze przygotujemy - będzie mogło trafić do polskiej gospodarki już w II kwartale przyszłego roku" – powiedziała Emilewicz.Reklama