statystyki

Nowa data spłaty, nowy termin przedawnienia

autor: Michał Culepa22.09.2020, 07:43; Aktualizacja: 22.09.2020, 07:44
Fundusz złożył apelację, twierdząc, że termin przedawnienia powinien być liczony inaczej, gdyż ugoda z 2012 r. ustaliła inny sposób spłat (ratalny).

Fundusz złożył apelację, twierdząc, że termin przedawnienia powinien być liczony inaczej, gdyż ugoda z 2012 r. ustaliła inny sposób spłat (ratalny).źródło: ShutterStock

Strony umowy mogą przesunąć termin spłaty należności, nawet jeżeli pierwotny termin spełnienia świadczenia przez dłużnika już upłynął. W takim wypadku bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo – od nowej daty spełnienia świadczenia wyznaczonej przez strony.

W 2011 r. bank zawarł z Magdaleną J. (prowadzącą wówczas działalność gospodarczą) umowę kredytu obrotowego w wysokości 240 tys. zł, udzielonego jako kredyt w rachunku bieżącym firmy. Okres kredytowania był ustalony jako roczny, jednak w 2012 r. bank i pani J. zawarli ugodę, ustalając nowy plan spłaty kredytu w ratach do lutego 2018 r.

Po kolejnym roku pojawiły się problemy ze spłatą, w efekcie bank wypowiedział ugodę, po czym, wobec problemów z egzekucją należności, sprzedał wierzytelność funduszowi inwestycyjnemu.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane