statystyki

Biznes wspiera pomysły rządu, ale będzie patrzył na ręce

autor: Grzegorz Kowalczyk17.09.2020, 06:00; Aktualizacja: 17.09.2020, 16:35
biznes, firma

Pracodawcy ciepło przyjęli pomysł ulg związanych z innowacyjnością. Wskazują jednak, że warto zaczekać na szczegóły – często okazuje się bowiem, że finalnie preferencje dotyczą bardzo ograniczonej części biznesu.źródło: ShutterStock

Pracodawcy z zadowoleniem przyjęli plany rządu przedstawione wczoraj na łamach DGP. Czekają jednak na szczegóły.

– Na poziomie haseł propozycje brzmią interesująco i warto nad nimi pracować – mówi Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP ds. społeczno-gospodarczych. – Oceniamy pozytywnie, zarówno poszczególne propozycje, jak i próbę bardziej kompleksowego podejścia do tematu – dodaje Paweł Toński, ekspert BCC, doradca podatkowy, partner zarządzający w CRIDO.

Najczęściej chwalony był pomysł wprowadzenia fundacji rodzinnych, który pracodawcy sami podnoszą od kilku lat. Jak twierdzą, w istocie może ułatwić to sukcesję po pierwszym właścicielu firmy – a właśnie z tym boryka się wiele przedsiębiorstw powstałych w czasie transformacji ustrojowej. Fundacje mają być narzędziem do ochrony majątku przed rozdrobnieniem. – Obecnie przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces i chcieli skorzystać z takiej formy prawnej kontroli nad zgromadzonym majątkiem, musieli „wyprowadzać” się za granicę – mówi przedstawiciel Pracodawców RP.

– Wyzwaniem legislacyjnym jest zachowanie ochrony praw związanych z dziedziczeniem ustawowym oraz regulacja konsekwencji podatkowych, tak by Skarb Państwa nie doznał uszczerbku, a właściciele nie zostali obciążeni zbędnym, dodatkowym kosztem podatku przy czynnościach dotyczących przenoszenia praw majątkowych, strukturyzując fundację czy dokonując z niej wypłat – mówi radca prawny Agnieszka Krysik, ekspertka BCC ds. przedsiębiorczości rodzinnej i sukcesji w biznesie, z kancelarii KRYSIK LAW. Wskazuje też, że problemem praktycznym może być odpowiednie wdrożenie systemu informatycznego i rejestru prowadzącego akta takich fundacji.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane