statystyki

W nowym k.s.h. liczy się proces decyzyjny, a nie efekty

autor: Marcin Stupak15.09.2020, 06:01; Aktualizacja: 15.09.2020, 10:40
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw znajduje się obecnie na etapie konsultacji publicznych. Spośród proponowanych zmian w zakresie corporate governance warto przyjrzeć się bliżej projektowanej zasadzie biznesowej oceny sytuacji (business judgement rule) oraz praktycznym konsekwencjom, jakie niesie za sobą jej zastosowanie dla każdej ze spółek kapitałowych.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw znajduje się obecnie na etapie konsultacji publicznych. Spośród proponowanych zmian w zakresie corporate governance warto przyjrzeć się bliżej projektowanej zasadzie biznesowej oceny sytuacji (business judgement rule) oraz praktycznym konsekwencjom, jakie niesie za sobą jej zastosowanie dla każdej ze spółek kapitałowych.źródło: ShutterStock

W projekcie najnowszej nowelizacji k.s.h. wprowadza się dla wszystkich spółek kapitałowych zasadę biznesowej oceny sytuacji.

P rojekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw znajduje się obecnie na etapie konsultacji publicznych. Spośród proponowanych zmian w zakresie corporate governance warto przyjrzeć się bliżej projektowanej zasadzie biznesowej oceny sytuacji (business judgement rule) oraz praktycznym konsekwencjom, jakie niesie za sobą jej zastosowanie dla każdej ze spółek kapitałowych.

Zasada biznesowej oceny sytuacji (znana również jako zasada działania w granicach uzasadnionego ryzyka gospodarczego) jest rozwiązaniem często spotykanym w prawodawstwach krajów należących do UE. Występuje m.in. w prawie austriackim, niemieckim czy hiszpańskim. Stosuje się ją również w większości krajów common law, w tym w Anglii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Business judgement rule zakłada domniemanie, że podejmując decyzję gospodarczą, zarząd spółki działał w sposób świadomy, w dobrej wierze i w uczciwym przekonaniu, że podjęte działania były w najlepszym interesie spółki. Członkowie organów powinni być zwolnieni z odpowiedzialności wobec spółki za straty poniesione w związku z decyzjami biznesowymi, które leżą w zakresie ich uprawnień i kompetencji, jeżeli istnieją wystarczające dowody na to, że transakcje te zostały dokonane w dobrej wierze, w oparciu o wszelkie dostępne w danym momencie informacje i opinie.

W prostej spółce akcyjnej

Warto podkreślić, że nie jest to pierwsze podejście ustawodawcy do wprowadzenia business judgement rule do polskiego porządku prawnego. 1 marca 2021 r. wejdą bowiem w życie przepisy regulujące tworzenie i funkcjonowanie tzw. prostej spółki akcyjnej. Wprost przewidziano w nich zasadę biznesowej oceny sytuacji jako narzędzia, za pomocą którego należy rozstrzygać o odpowiedzialności cywilnej członków zarządu prostej spółki akcyjnej. I tak, zgodnie z art. 300 125 par. 1 k.s.h. członek organu prostej spółki akcyjnej odpowiada wobec spółki za szkodę wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania swoich obowiązków, w tym z niedołożenia należytej staranności wynikającej z zawodowego charakteru jego działalności lub niedochowania lojalności wobec spółki, chyba że nie ponosi winy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane