statystyki

Tryumfalny pochód e-commerce spowolnił

autor: Marek Chądzyński09.09.2020, 08:03; Aktualizacja: 09.09.2020, 08:04
Z danych GUS wiemy, że w niektórych segmentach handlu e-commerce nie przyjął się mimo pandemicznego kryzysu. To przede wszystkim sprzedaż żywności.

Z danych GUS wiemy, że w niektórych segmentach handlu e-commerce nie przyjął się mimo pandemicznego kryzysu. To przede wszystkim sprzedaż żywności.źródło: ShutterStock

Internetowy handel rozkwitł pod wpływem pandemii. Ale to się właśnie kończy – takie wnioski można wysnuć na podstawie danych z Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu Blik, służącego do opłacania transakcji zawieranych w sieci.

Z informacji z lipca i sierpnia wynika, że wzrost liczby i wartości transakcji jest już niewielki w porównaniu z czerwcem, a w niektórych kategoriach mamy nawet spadek. Wyjątek to wydatki w kategorii transport, co zapewne wiąże się z wakacyjnie zwiększonymi wydatkami na zakupy biletów. W sierpniu takich transakcji było o 46 proc. więcej niż w czerwcu. Ale już sprzedaż sprzętu RTV-AGD czy płatności za gry streamingowe – które w czasie lockdownu wyraźnie rosły – wyhamowały, o (odpowiednio) 5 i 7 proc. w porównaniu z czerwcem. W innej kategorii, w której sprzedaż internetowa pod wpływem kryzysu zyskała na znaczeniu – czyli w odzieżówce – sytuacja się ustabilizowała. Sierpniowych transakcji było nieznacznie więcej niż czerwcowych (o ok. 1 proc.). A płatności za szeroko rozumiane przesyłki kurierskie niewiele mniej (o 4 proc.)


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane