statystyki

KNF baczniej przygląda się kandydatom

autor: Łukasz Wilkowicz09.09.2020, 07:57; Aktualizacja: 09.09.2020, 07:59
Zatem w czym problem? „Kandydatka przez cały okres swojej pracy zawodowej w bankowości związana była z pionem biznesowym/sprzedażowym, co jednoznacznie determinuje jej profil kompetencyjny, który nie jest tożsamy z profilem wymaganym na stanowisku członka zarządu odpowiedzialnego za nadzorowanie obszaru zarządzania ryzykiem istotnym w działalności banku” – wskazuje nadzór.

Zatem w czym problem? „Kandydatka przez cały okres swojej pracy zawodowej w bankowości związana była z pionem biznesowym/sprzedażowym, co jednoznacznie determinuje jej profil kompetencyjny, który nie jest tożsamy z profilem wymaganym na stanowisku członka zarządu odpowiedzialnego za nadzorowanie obszaru zarządzania ryzykiem istotnym w działalności banku” – wskazuje nadzór.źródło: ShutterStock

Nawet wieloletnia praca w branży nie gwarantuje zgody Komisji Nadzoru Finansowego na pełnienie funkcji w zarządzie.

Do niecodziennej sytuacji doszło na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego. Jej członkowie jednogłośnie odmówili zgody na powierzenie Joannie Erdman z ING Banku Śląskiego funkcji członka zarządu odpowiedzialnego za zarządzanie ryzykiem.

Zgodnie z przepisami KNF musi zaakceptować kandydatów na prezesa i osobę odpowiedzialną w zarządzie banku za pion ryzyka. Do momentu zatwierdzenia kierujący pracami zarządu są jedynie p.o. prezesów. W przeszłości zdarzały się już odmowy. Dotyczyły jednak szefów niewielkich banków spółdzielczych czy kas oszczędnościowo-kredytowych.

Najbardziej znany w ostatnich latach przypadek odrzucenia kandydata miał miejsce w 2016 r. w ubezpieczeniach. Dotyczył firmy Axa, a decyzja komisji nie była jednogłośna. Jak dotąd nie było odmowy w przypadku jednej z największych instytucji na rynku – ING BSK mieści się w pierwszej piątce krajowych banków. Jego aktywa w końcu czerwca przekraczały 180 mld zł.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane